Türkiye’den karayoluyla dönenler de test edilecek

1164
Almanya

Tatil

Türkiye’den karayoluyla dönenler de test edilecek

Almanya, riskli bölgelerden dönenlerin 14 gün karantinada kalmaması ve daha etkili bir sonuç alınması için havalimanlarında ücretsiz koronavirüs test uygulamasına başladı. İlk Kurey Ren Vestfalya Eyaleti’ndeki havalimanlarında test merkezleri açıldı ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelerden dönenler terminal binasında ücretsiz korona testi yatırabiliyorlar. Testin sonucu bir kaç saat sonra kişinin cep telefonuna gönderiliyor. Kişi bu sürede havalimanında beklemek zorunda değil. Test negatif çıkarsa karantina gerekmiyor. Virüs tespit edilirse yetkili makamların gözetiminde 14 gün karantinada kalıyor.

Herkes için mecburi olacak

Test şu ana kadar gönüllüydü. Ülkede en çok vakaların görüldüğü Bavyera eyaletinde yeniden toplu vakaların tespit edilmesi üzerine, eyalet başbakanı da tatilden dönenlerden zorunlu teste tabi tutulmasını istiyor. Yani Türkiye’den dönen her yolcu test yaptırmak zorunda kalacak. Bu şu ana kadar karayoluyla dönenler için mümkün değildi. Ancak Bavyera Eyaleti, Avusturya sınırı yakınındaki bölgelere test merkezleri açılacağını ve otomobille riskli bölgeden dönenlerin de test edileceğini açıkladı.

Sınırda test merkezleri açılacak

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder’in verdiği bilgiye göre Münih ve Nürnberg havaalanlarında ve tren istasyonlarında da testler yapılacak. Ayrıca Walserberg, Pocking, Kiefersfelden gibi sınır bölgelerinde karayolu geçişleri daha sıkı kontrol edilecek. Sürücülere hangi ülkeden döndükleri sorulacak. Riskli bölgeden dönenler test edilecek. Bu testlerin hangi sıklıkla yapılacağı henüz açıklanmadı. Her araçtaki yolcunun testten geçirilmesi imkansız. Bu nedenle büyük ihtimalle sadece bazı araçtakiler test edilecek.

Cezası 25 bin Euro

Aşağı Bavyera’da Mamming’de bir çiftlikte korona vakalarının patlaması ve 174 çalışanda koronavirüs çıkması üzerine harekete geçildi. Kural ihlalinde bulunan işletmelere verilecek ceza 25 bin Euro’ya yükseltilecek. Sezon işçileri artık testten geçirilecek ve işletmelerde gece-gündüz, habersiz kontroller yapılacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin