Sosyal yardımla geçinen gurbetçinin nakit para ve altınlarına inanamayacaksınız!

11217
Sosyal yardım

Tatil

Sosyal yardımla geçinen gurbetçinin nakit para ve altınlarına inanamayacaksınız!

Türkiye’de evi ve parası olmasına rağmen Almanya’da devlet yardımı ile geçinen Türklere sık sık rastlanıyor. Ancak bu sefer yıllardır Hartz 4 olarak bilinen sosyal yardımla geçinen bir Türk çiftin Almanya’da yüklü miktarda nakit para ve altınları olduğu ortaya çıktı. Hamm kentinde yaşayan ailenin bankadaki kasalarında 94 bin Euro nakit para ve 100 bin Euro değerinde altın sakladığı anlaşıldı.

14 yıldır yardım alıyorlar

Devletin sunduğu imkanları kötüye kullanan 3 çocuklu ailenin 14 yıldır “Geçim sıkıntısı çekiyoruz” diye her ay yardım aldığı, bankada sakladıkları nakit para ve altınların haricinde bir de Türkiye’de yazlığı olduğu da anlaşıldı.

Nasıl anlaşıldı?

Olay, çiftin bankadaki kasasını çok sık kullanmasıyla ortaya çıktı. Normalde hesap sahiplerinin kiraladıkları kasaya ne koyduğu kontrol edilmez. Ancak Türk çiftin kasayı çok sık açtırması yetkililerin dikkatini çekti. Para aklama şüphesi bulunduğu için arama emri çıkartıldı ve kasa açtırıldı. Yetkililer kasadaki nakit paranın yanı sıra değiri 100 bin Euro’yu bulan farklı altın takılara rastladılar.

39 bilezik var

Verilen bilgiye göre çifte evlenirken hediye edilen 39 adet altın bilezik de kasadan çıktı. Sadece bunların değerinin 30 bin Euro olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra çocuklarının doğumunda takılan takılar da kasada saklandı. Hatta çiftin devletten aldığı yardıma bile dokunmadan burada sakladığı tahmin ediliyor. Ailenin aylık geçimini nasıl sağladığı ise bilinmiyor.

176 bin Euro’yu geri ödeyecekler

Olayın ortaya çıkmasıyla Türk çift hakkında dava açıldı ve mahkemede yargılandılar. Mahkeme, çifti 176 bin 24 Euro’yu geri ödemeye mahkum etti. Davada konuşan Türk baba “Biriktirdiklerimiz emeklilik paramız olacaktı. Ayrıca çocukların düğününü bu paradan yapacaktık. Akrabaların düğün hediyesi de buradan çıkacaktı” dedi.

Hapis cezası aldılar

Kocaya 1 yıl 10 ay, eşine ise 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Ancak çiftin 3 çocuğu olması dikkate alınarak cezalar uygulanmadı ve çift şartlı serbest bırakıldı. Alman yetkililerin tek tesellisi, para ve altınların şu ana kadar harcanmaması ve biriktirilmesi oldu. Bu sayede devlet zararın tamamını kapatabilecek.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

1 YORUM

  1. Kendilerini uyanik zanneden kul hakki yiyen haram zadeler.Eger biraz hasiyetiniz var ise sabahin köründe kalkip ise gidenkerden utanin.Calisan insanlardan kesilen alinteri parasi ile tassrruf yspiyorsunuz.Haram diye bir sey var

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin