Sılayolu sezonu öncesi konsoloslukta işi olanlara önemli bilgi

13 Nis. 2019
397 Görüntülenme
Bilgi

Sılayolu sezonu başlamasına az bir zaman kala yurtdışındaki konsolosluklar Türk vatandaşlarına belli konularda uyarılarda bulunuyor. Özellikle karayolu ile yolculuk yapacaklar memleketlerine sorunsuz bir şekilde ulaşmaları için aşağıda yer alan hususlara dikkat etmeliler. Yaz tatili öncesinde Paris Başkonsolosluğu vatandaşların yapacağı başvuruların süratle sonuçlandırılması için aşağıdaki hususlara özen gösterilmesi gerektiğini açıkladı.

1- Nüfus, doğum tescili, pasaport, dövizle askerlik ve noter işlemleri için lütfen randevu alınız

Başkonsolosluğumuzda nüfus, doğum tescili, pasaport, dövizle askerlik ve noter işlemleri randevulu sisteme göre yürütülmektedir.

Bu işlemler için Başkonsolosluğumuz internet sayfası www.paris.bk.mfa.gov.tr aracılığıyla veya www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması ve randevu gününe riayet edilmesi büyük önem taşımaktadır.

2- Randevu alırken “Birlikte Gelecek Kişi Sayısı” bölümünü lütfen doldurunuz

Randevu sisteminde her bir başvuru için ortalama “işlem süresi” öngörülmektedir. Dolayısıyla, Başkonsolosluğumuza aynı işlemi yaptırmak için beraberinizde aile üyelerinizle gelmeniz halinde, randevu alırken “Birlikte Gelecek Kişi Sayısı” bölümünü doldurmanız gerekmektedir.

3- Farklı işlemleriniz için lütfen ayrı ayrı randevu alınız

Başkonsolosluğumuza, örneğin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurusu için gelecek olan vatandaşlarımızın, aynı gün pasaport müracaatında bulunmayı veya noterlik servisinde vekaletname düzenletmeyi öngörmeleri halinde her iki işlem için ayrı randevu almaları önemle tavsiye edilmektedir.

4- İzinde lazım olacak gerekli belgeleri lütfen beraberinizde getiriniz

Tüm konsolosluk işlemlerine ilişkin bilgilere, gerekli belgelere, sıkça sorulan sorulara www.konsolosluk.gov.tr adresinde ayrıntılarıyla yer verilmektedir. Aynı şekilde, www.paris.bk.mfa.gov.tr adresindeki “Bilgi Notları” bölümünden ve sosyal medya hesaplarımızdan Temsilciliğimize özel açıklamalara ulaşmanız mümkündür.

Başkonsolosluğumuza gelirken, işleminizin en hızlı şekilde sonuçlandırılması için gerekli belgeleri ve işleminiz ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı, nüfus cüzdanınızı ve/veya pasaportunuzu beraberinizde getirmeniz önem taşımaktadır.

Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne hafta içi ve hafta sonu 7/24 başvuruda bulunulması mümkündür

Acil durumlarda Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne hafta içi ve hafta sonu 7/24 başvurulması mümkündür. Fransa’dan yapacağınız aramalar için doğrudan +33 1 80 14 63 35 numarasını kullanabilirsiniz. Türkiye’den yapılacak aramalar için +90 312 292 29 29 numarası hizmet sunmaktadır.

(G.Ş)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir