İstanbul, Ankara ve Bursa’da maske takma zorunluluğu geldi

128
maske

Tatil

İstanbul, Ankara ve Bursa’da maske takma zorunluluğu geldi

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın başkanlığında toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun aldığı tavsiye kararlarına uyan 3 il valisi, maske takma zorunluluğu getirildiğini açıkladı. Karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince idari para cezası verilecek, adli işlem başlatılabilecek.

Bilim Kurulu önerdi, valilikler yasak getirdi

Yoğunluk ve kurallara uyulmaması nedeniyle yeni vakalarda görülen artışı değerlendiren Bilim Kurulu; İstanbul, Ankara ve Bursa’da maske zorunluluğu getirilmesini tavsiye etti. Bunun ardından İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ile Ankara ve Bursa valiliklarının sosyal medya hesaplarından, bu illerde maske takmanın zorunlu hale getirildiği duyurusu yapıldı.

İstanbul Valisi Yerlikaya, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Değerli İstanbullular, sağlığınız için İstanbul’da açık alanlarda masketakmak artık zorunlu. İlimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, kararları alınmıştır.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin