Zigana tüneli inşaatında son durumu bakan Turan açıkladı

49
Zigana tüneli

Tatil

Trabzon ve Gümüşhane’yi birbirine bağlayacak olan yapımına 2016 yılında başlanılan çift tüplü Zigana Tüneli inşaatı devam ediyor. Tünel İnşaatında incelemelrede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhan, kazının yüzde 65, betonlama çalışmalarının da yüzde 45 oranında tamamlandığını söyledi.

Hizmete girdiğinde  Türkiye için bir ilk olacak tünel, dünyanın  ikinci en uzun karayolu tüneli olacak. Tünelde kullanılan havalandırma sistemi ise Türkiye’de ilk defa bu tünelde uygulanıyor. Tünelin yağmur ve rüzgardan etkilenmemesi için dikey olarak yüzeye çıkartılan sistem klima gibi çalışacak. Bu sistem sayesinde tünele yağmur ve kar giremeyecek.

Tünelin; özellikle kış aylarında kar ve buzlu mevsimlerde zaman zaman ulaşımda kesintiye sebep olan bölgedeki ulaşımı rahatlatacağını ifade eden Turan, “Yaptığımız Zigana Tüneli tamamlandığında 22 kilometrelik olan kesim 8 kilometre kısalarak 14 kilometreye düşüyor. Önemli ölçüde zaman tasarrufu ve kesintisiz bir ulaşım imkânı sağlamış olacağız. Yine tünelin hizmete girmesiyle önemli ölçüde işletme ve akaryakıt tasarrufu da sağlanmış olacak.” dedi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin