Yüzme havuzunda gizli tehlike… Mikrop kapabilirsiniz!

2262
hazuz

Tatil

Serinlemek için girdiğiniz yüzme havuzlarında o kadar çok mikrop var kı, her an hastalık kapabilirsiniz. Mutlaka önlem alın. Detaylar haberde…

Yapılan araştırmalar, yüzme havuzlarının tam bir mikrop yuvası olduğunu gösteriyor. İlaçlamalara rağmen havuzlarda bir hastalık kapma riskinin çok yüksek olduğu belirtiliyor. North Carolina Wake Forest University School of Medicine’den Christopher Ohl, elde ettiği sonuçları açıklarken aynı zamanda uyarıda da bulundu.

Uzmana göre bir çok kişinin yüzme havuzu sonrası kendisini yorgun veya halsiz hissetmesi, hatta hasta olması tesadüf değil. Havuz suyundaki mikrop ve bakteriler bu belirtilerin baş sebebi.

Şunu unutmamak gerekiyor ki binlerce kişinin atıkları bu suda birikiyor. Siz suyu yanlışlıkla yuttuğunuzda veya su gözünüze temas ettiğinde bu mikroplar size de geçmiş oluyor. Uzman Ohl’e göre özellikle derin olmayan ve ısınan suda tehlike çok fazla.

Yetkililer tehlikeli mikroplardan korunmak için yüzme gözlüğü takılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca havuzdan çıktıktan sonra iyice yıkanmak gerekiyor. Suyun herhangi bir şekilde ağzınıza girmemesine de özen gösterin.

Eğer havuz ziyaretinden hemen sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve bu belirtiler 24 saat sonra da devam ediyorsa mutlaka bir doktora görünün.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin