Yüzme bilmeyenler denize girmemeli

1638
deniz

Tatil

Hava sıcaklığının 40 dereceye yükseldiği Türkiye’de birçok bölgeden suda boğulma haberleri geliyor.  Yüzme bilmeyenler suda yalnız bırakılmamalı.

Sıcak havada serinlemek için denize veya havuza girenler, tehlikeyi küçümseyip derine gittiklerinde büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalıyorlar. Bir çok kez yardımlarına birisi koştuğu için kurtuluyorlar. Ancak bazı durumlarda ne yazık ki kurtuluş mümkün olmuyor. Hava sıcaklığının 40 dereceye çıktığı Türkiye’de son günlerde ardı ardına boğulma haberleri duyar olduk. Özellikle çocuklar tehlikede.

Yüzme bilmedikleri halde “kısa bir serinleme” için suya girenler, derinliğin bir anda artmasıyla dengelerini kaybediyorlar. Panik, korku ve güç kaybı nedeniyle suda yok olup gidiyorlar. Bacağına kramp girenler de tehlikede. İyi bir yüzücü olsanız bile böyle bir durumda büyük sorunlar yaşayabilirsiniz.

Özellikle velilerin çocuklarını yalnız başına suya bırakmaması çok önemli. Bir an olsun gözünüzü çocuğunuzdan ayırmayın. Mutlaka cankurtaran olan yerlerde denize/havuza girilmeli.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin