Sılayolu’ndan döndükten sonra trafik cezası gelirse ne yapmalıyım?

18556
Yunanistan, Sılayolu

Tatil

Bu olay sizin de başınıza gelebilir: Örneğin otomobille Türkiye’ye gidip dönmüşsünüz..Aradan haftalar geçmiş..Fakat bir gün posta kutunuzda, transit geçtiğiniz bir ülkede trafik ihlalinde bulunduğunuz gerekçesiyle bir fatura duruyor.

Bu paraları tahsil etmek için görevlendirilen şirketler, hemen ödeme yapmanızı isteyen yazılar gönderiyorlar. Ülkeler arası anlaşmalar olduğu için buna hakları var. Yani yurtdışında işlenen trafik suçu için sizden sonradan da para istenebilir. Ancak uzmanlar parayı hemen ödemek yerine önce olayı değerlendirmeyi tavsiye ediyor.

Trafik cezası hemen ödenmeli mi?

Gerçekten de trafik ihlalinde bulundunuz mu? Suçu sizin işlediğine dair bir delil var mı? Örneğin hızlı gittiğiniz belirtiliyorsa, radar fotoğrafı gönderilmiş mi? Eğer şüphe duyuyorsanız parayı hemen ödemek yerine önce yazılı olarak itiraz etmekte fayda var.

Bu sayede bir çok kez cezanın iptal edildiğini hatırlatan uzmanlar şu bilgileri veriyor: Ceza miktarı düşük olduğunda genellikle ülkeler arası ceza takibi yapılmıyor. Çünkü değmiyor. Yani yurtdışındaki resmi daireler daha fazla masraf çıkmaması için olayın dosyasını kapatıyor. Sürücü de cezadan kurtulmuş oluyor. Gelen yazıya hiç cevap vermemek ise tavsiye edilmiyor.

10 YORUMLAR

 1. Almanyada europcar dan kiraladığım araba ile trafik cezası yedim. 15 gün içinde yatırılınca 15 euro vermem gerekiyordu 20 gün sonra posta elime ulaştı. güncel cezamı nereden kontrol edebilirim.

 2. merhaba oncelikle 2016 temmuz ayinda turkiyeden cikis yaptim edirnede radar patladi tabi emin degilim bu sene tekrar vatana giris yapicam ceza cikarmi cikarsa 1 yil gectigi icin daha fazlami ceza gelir

  • Son yapilan aciklamalara göre artik cezalar sistem üzerinden takip edilecek ve gümrük kapisinda tahsil edilecek. Ceza ödeme ihtimaliniz yüksek.

 3. Almanyada 2007 yilinda transit gecerken ceza yedim radar fotografi gonderdiler 90 euro ceza ile birlikte ama ben odemedim aradan 11 sene gecti bu ceza silinmismidir yada faizi ile birlikte gumruk cikisi yaparken benden tahsil edilirmi

  • Iyi günler, aradan cok uzun bir zaman gecmis, bu durumda kimse sizden bu parayi bir daha istemez. Ayrica hangi gümrük cikisindan bahsediyorsunuz?

 4. Merhabalar
  ben 2017 nisan ayinda Türkiyeden almanyaya dönüsümde bulgaristanda polis durdurdu ve vinynettemi konrol etti gecersiz dedi bulgaristana girdigimde memur pasaportkontrolü yapti ben devam ediyordum memur arabamin camina bakti almanyadan Türkiyeye giderken yapistirigim viynette camda yapisikti bakti evamdedi viynette vermedi bende devam ettim tam bulgarin bitisine yakin polis durdurdu viynetteme bakti bana viynetten gecersiz dedi bende onun üzerine giriste memur viynetteme bakti tamam devam dedi bana viynette vermedi dedim ozaman git ileriden benzin istasyonundan viynette al gel dedi ben 10km ileriden bezinciden 15€ bi viynette aldim arabamin camina yapistirdim ve geri polissin yanina geldim bir yerlere fax felan cekti benim ifademi yazdirdi imzalar felan attirdi 300leva ceza aldigimi söyledi ben tamam beni daha fazla tutma öeyeyim gideyim dedim hayir bana degil sinirda 2018de ödersin dedi bana eve 2017 nisandan bu tarafa ceza gelmedi ve banka hesapnumarasida yok bana verdigi evraklarda isin kötü tarafi bana vermis oldugu evraklarin yazilarida silindi bu sene 2018 agustos ayinda Türkiyeye gitmek istiyorum bana bir pislik yaparlarmi bulgaristana?
  Selamlar

  • Iyi günler, ceza aldiysaniz bu büyük ihtimalle sisteme kayitlidir ve siz sinirdan gecerken ortaya cikabilir. Cezayi sinirda tahsil ederler. Cezayi gec ödediginiz icin ek bir ceza daha alma ihtimali de var.

 5. Batumda sigara yüzünden 80 lari ceza yedim ve çıkarken ödemek isteyip de ödeyemedim sistemsel sıkıntıdan dolayı bidaha gitme ihtimali düşük olurki gidersem diye ben bu cezayı ödemek istiyorum nasıl ödeyebilirim Türkiyeden ödemem mümkün mü?

 6. Selamlar
  2 hafta evvel yunandan giris yapdim ama yunanda kemer takmadigimdan icin ceza yedim 40 euro polis yazdi cizdi ama yunanca konusdu hic bisey anlamadim.cezayi nereye ödemem lazim bana bi yardimci olurmusunuz?

  • İyi günler, cezayı Yunanistan’da ödemeniz gerekirdi. Dönüşte tekrar Yunanistan’dan geçecekseniz sınırda nereye ödemeni gerektiğini sorun, size yardımcı olurlar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin