Yurtdışından gelen abartılı cezaları hemen ödemeyin

1299
Trafik

Tatil

Otomobiliyle yurtdışında trafik suçu işleyen sürücüler, tatilden aylar sonra bile ceza talepleriyle karşılaşabiliyor. Hız ihlalinde bulunma, yanlış yere park etme gibi cezalar konusunda son dönemlerde Hırvatistan ve İtalya’dan bir çok kişinin ceza yazıları aldığı belirtiliyor.

Alman Otomobil Kulübü ADAC, paranın tahsilatı için Almanya’dan şirketlerin görevlendirildiğine ve bunların abartılı ceza talepleriyle sürücülere yazı gönderdiği uyarısında bulundu. Normalde ödenmesi gereken miktarın 2-3 katı miktar talep eden bu şirketler aynı zamanda kendi ceplerini de doldurmuş oluyorlar.

ADAC uzmanlarına göre bu tür cezalar hemen ödenmemeli. Hatta bunların bir çoğunun yasal bir dayanağı bile yok. Eğer sizden istenen miktarın çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız parayı ödemek yerine bir avukata danışmakta fayda var.

Parayı tahsil etmek isteyen şirketler gönderdikleri yazıda „Parayı ödemezseniz haciz işlemlerini başlatırız“ gibi boş tehditlerde bulunurken bunların aslında sürücülerin gözünü korkutmak için kasıtlı yapılan bir taktik olduğuna dikkat çekiliyor.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin