Yurtdışından 10 bin Euro’dan fazla para getirenler ne yapmalı?

7625
euro

Tatil

Arabayla Avrupa Birliği ülkelerine yolculuk yapanlar da 10 bin Euro sınırına dikkat etmeliler. Bu miktardan daha fazla para getirecekler ne yapmalı? Detaylar haberde…

Avrupa Birliği, para kaçakçılığını önlemek için bir yolcunun yanında en fazla 10 bin Euro taşımasına izin veriyor. Bu miktarın üzerinde de para getirebilirsiniz ancak bu durumda gümrük kurallarına uyup bazı işlemleri yerine getirmeniz gerekiyor. Bu kurala uymayan yolcular gümrük kontrolüne yakalandığında ceza ödemek zorunda kalıyor. Bu kural hem uçakla yolculuk yapanlar için hem de arabayla Avrupa Birliğine giriş yapanlar için geçerli.

Bazı sürücüler “Ben yıllardır arabayla gidip geliyorum beni kimse durdurmadı” diye yapılan bu tür haberlere tepki gösteriyor. Ancak şunu belirtmekte fayda var: Bugüne kadar gümrük kontrolüne denk gelmemiş olmanız, bundan sonra gelmeyeceğiniz anlamına gelmez. Aralık 2016’da İsviçre’den Almanya’ya arabayla yolculuk yapan kişinin başına gelenler bunun en güzel örneği. Alman Gümrük Dairesi’nden verilen bilgiye göre sürücünün üzerinden tam 80 bin Euro çıktı.

para, euro
İsviçre’den Almanya’ya arabayla geçiş yapan yolcu paraları kıyafetindeki gizli ceplere gizledi. Foto: www.zoll.de

Lörrach Gümrük ekiplerince Rheinfelden’de durdurulan aracın sahibi önce yanında sadece 100 Euro olduğunu belirtti. Şüpheli hareketleri nedeniyle yapılan aramada kıyafetine dikilen özel ceplere gizlenmiş tam 80 bin Euro bulundu. 10000 Euro’nun üzerindeki miktarı gümrüğe bildirmediği için hakkında işlem başlatılan kişi, şimdi para cezası ödeyecek.

Verilen bilgiye göre 10000 Euro’nun üzerindeki miktar geçiş yapmadan önce gümrük yetkililerine yazılı olarak bildirilmeli. Kişinin bunun için bir form doldurması gerekiyor. Bunun için herhangi bir ücret ödenmiyor.

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin