Yurtdışındaki Türkler dikkat: Karantinadan kurtulmanın tek yolu bu

4060
Türkler

Tatil

Yurtdışındaki Türkler dikkat: Karantinadan kurtulmanın tek yolu bu

Yurtdışındaki Türkler bu yıl “Karantina” konusundan ne yazık ki bir türlü kurtulamıyor. Haftalardır Türkiye’deki karantina baş ağrıtırken bunun nihayet sona ermesi herkesi sevindirdi. Yani artık Türkiye’ye giriş yapan kimse evde 14 gün karantina altına kalması gerekmiyor. Ancak uygulama ne yazık ki Almanya’da hala devam ediyor.

“Yalan haber, öyle bir şey yok” diyenler yanılıyor

Bilindiği gibi Almanya Türkiye’yi “Riskli ülkeler” listesine aldı. Bu nedenle kurallar gereği bu ülkeden gelenler Almanya’ya girdikten sonra 14 gün evde kalmalılar. Dışarı çıkmak ve dışardan birisiyle görüşmek yasak. Bazı vatandaşlarımız kısa süre önce Türkiye’den döndüklerini belirtip “Bu yalan haber, Almanya’da karantina yok. Bana havalimanında kimse bir şey söylemedi” diyorlar.

Önemli not: Bugün bir çok yerde “Türkiye’de yapılan test Almanya’da geçerli değil” şeklinde haberler çıktı. Ancak Alman Robert Koch Enstitüsü listesini güncelleyerek Türkiye’yi testlerin kabul edildiği ülkeler arasına aldı. Ayrıntıları buradan okuyabilirsiniz: https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Tests.html

Bu tür yorumlar sık sık yapıldığı için son durumu aşağıdaki soru ve cevaplarla sizlerle paylaşmak istiyoruz:

Soru: 14 günlük karantina uygulaması gerçekten var mı?

Cevap: Evet var. Karantina riskli bölgelerden gelen herkes için geçerli. Kimse size havalimanında veya sınırda “14 gün evde kalmalısınız” demek zorunda değil. Kural gereği yolcu kendiliğinden bunu uygulamalı.

Soru: Karantina nasıl uygulanıyor?

Cevap: Eve varır varmaz bölgenizdeki sağlık dairesine (Gesundheitsamt) Türkiye’den döndüğünüzü bildirmeniz gerekiyor. Bu süre içinde dışarı çıkmanız veya dışarıdan herhangi birisiyle görüşmeniz istenmiyor.

Soru: İşe veya okula gidebilir miyim?

Cevap: Hayır

Soru: Karantina kurallarına uymazsam ne olur?

Cevap: Eğer kurallara uymayıp virüsü başkalarına bulaştırdığınız tespit edilirse bunun yüksek para cezası var. Örneğin Baden Württemberg’de bazı durumlarda 25 bin Euro’ya kadar para cezası uygulanıyor.

Soru: Karantina her eyalette geçerli mi?

Cevap: Bu konuyu Alman makamları da net bilmiyor. Örneğin Kuzey Ren Vestfalya veya Berlin’deki mahkemeler karantinanın herkese uygulanamayacağı kararını aldı. Fakat bu kararın üzerine Almanya Türkiye’yi riskli ülkeler listesine aldı. Bu nedenle bu eyaletlerde şu an konu hakkında yeni görüşmeler yapılıyor ve karar henüz kesinleşmedi.

Soru: Karantinaya girmemek için ne yapmalıyım?

Cevap: Bunun için şu an tek bir çare var: Türkiye’den dönüş yapmadan 48 saat içinde koronavirüs taşımadığınızı belgeleyen bir test sonucu almanız ve bunu Almanya’ya getirmeniz gerekiyor.

Soru: Alman yetkililer benim Türkiye’den geldiğimi nasıl anlayacak?

Cevap: Bu soruyu özellikle otomobille dönenler yöneltiyor ve haklılar da. Çünkü Almanya’ya girişte genel bir kontrol yok. Ancak burada şunu tekrar hatırlatmak gerekiyor: Şu anki karantina kuralları gereği kişi herhangi bir kontrol olmadan veya herhangi bir kişi bunu size söylemeden 14 gün karantinada kalmalı.

Soru: Karantinaya uyup uymadığım kontrol ediliyor mu?

Cevap: Hayır. 14 gün boyunca sizi evinizde kontrol eden yok. Sadece virüsü başkasına bulaştırdığınız tespit edilirse sorun yaşıyorsunuz. Eğer yetkili bir kurum herhangi bir şüphe duyup size karantinada kalmanız gerektiğini yazılı veya sözlü bildirdiyse düzenli kontrol olması mümkün.

Soru:Karantina kuralına uymazsam okul veya işyerinde sorun yaşar mıyım?

Cevap: Yaşayabilirsiniz. Sonuçta öğretmen veya iş arkadaşlarınız sizin Türkiye’de bulunduğunuzu bilebilir. Bu durumda “Bile bile neden okula/işe geldin gibi suçlamalarla karşılaşabilirsiniz. Özellikle bazı işyerleri bu konuda çok titiz davranıyor. Hatta çalışanlarına riskli bölgelere seyahat yasağı uygulayan işyerleri bile var.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

1 YORUM

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin