Yurtdışındaki trafik cezasını ödemezsem ne olur?

2521
Silayolu, tarfik
www.turizmavrupa.com

Tatil

Karayolundan Türkiye’ye yolculuk yaparken trafik kuralı ihlali yapan ve sonradan posta yoluyla ceza alan sürücüler ne yapmalı?

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken bir çok ülkeden geçiliyor. Bazı sürücüler haberleri bile olmadan trafik kuralı ihlalinde bulunuyorlar. Bu aşırı hız, hatalı sollama veya şehir içine girildiyse hatalı park etme olabilir. Avrupa Birliği ülkeleri arasında yurtdışında yaşayan sürücüye sonradan posta yoluyla ceza gönderilmesi de mümkün. Yani siz tatilden döndükten haftalar sonra bile posta kutunuzda böyle bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Peki ceza alan sürücüler ne yapmalı, istenilen miktarı hemen ödemeli mi?

Alman Otomobil Kulübü ADAC’ye göre hayır. Cezalar genellikle bu iş için görevlendirilen özel şirketler tarafından gönderiliyor. ADAC hukuk uzmanları, özellikle yüksek miktardaki cezaların hemen ödenmemesini ve bir avukata inceletilmesini tavsiye ediyor. Çünkü Hırvatistan gibi bazı ülkeler basit bir kural ihlalinde bile aşırı yüksek cezalar gönderebiliyor veya cezalar sistemde yapılan bir hata sonucu size ulaşıyor. Eğer gerçekten haksız bir talep sözkonusuysa bu cezaya zaman kaybetmeden itiraz etmeniz gerekir. Bir çok sürücünün bu şekilde para ödemekten kurtulduğu unutulmamalı.

Ancak itirazda bulunmadan bu cezayı görmezden gelmek de hatalı. Bu durumda kara listeye alınabilir ve bir dahaki sefer bu ülkeden geçtiğinizde sorunla karşılaşabilirsiniz. Örneğin bir polis kontrolüne denk gelen bir sürücünün eskiden kalan bir cezası olduğu ve bunu ödemediği anlaşılırsa sizden çok daha yüksek bir miktar talep edilebilir.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin