“Yurtdışındaki sürücüler kazıklanıyor” tepkisi

4627
Avrupa

Tatil

Almanya 2019’dan itibaren sürücülerden otoyol ücreti alacak. Avrupa’da bir çok ülke buna itiraz ediyor. Yurtdışındaki sürücüler ne düşünüyor?

Avrupa aylardır Almanya’nın otoyollarını paralı yapacak olmasını tartışıyor. Aslında hemen hemen her ülkede otoyol ücreti (vinyet) var ancak Almanlar’ın seçtiği model yurtdışından gelen sürücüleri dezavantajlı duruma düşürüyor. Bundan dolayı bir çok ülke Almanların planına karşı çıkıyor.

Alman Ulaştırma Bakanlığı’nın otoyol ücreti sistemine göre Almanya’da yaşayanlar yıllık otoyol ücreti ödeyecekler. Miktar aracın büyüklüğüne ve ne kadar çevre dostu olduğuna göre değişecek ancak 130 Euro’yu geçmeyecek. Ödenen ücret yıllık araç vergisinden düşülecek ve böylelikle aslında araç sahibinin cebinden neredeyse hiç para çıkmamış olacak. Yurtdışından gelen sürücüler ise bu imkandan faydalanamayacaklar. Onlar yıllık, iki aylık veya 10 günlük otoyol ücreti ödemek zorunda kalacaklar. 10 günlük ücret aracın özelliklerine göre 2,50 ile 25 Euro arası değişecek, 2 aylık ücret ise 7 ile 50 Euro arası olacak.

Avrupa’daki komşu ülkeler Almanya’nın planlarına itiraz etmeye hazırlanıyorlar. Avusturya, Belçika, Lüksemburg ve Hollanda birlik olup Almanya’ya karşı davaya hazırlanıyor. Eğer başarılı olurlarsa Almanya yeni sisteme geçemeyecek veya uygulamak istediği ödeme sistemini değiştirmek zorunda kalacak.

Almanya’dan transit geçen Sılayolu sürücüleri bu konuda ne düşünüyor, sizce Almanya mı haklı yoksa yeni sisteme karşı çıkan diğer ülkeler mi? Almanya’nın yürürlüğe sokmak istediği model yurtdışından gelen sürücülere çifte standart mı uyguluyor?

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin