Yurtdışı sağlık sigortası yaptırmayan pişman oluyor

11 Nis. 2019
4542 Görüntülenme
Sağlık, ADAC
© ADAC

Yaşadığı ülkenin dışında tatildeyken rahatsızlananlar veya kaza geçirenler, eğer yurtdışı sağlık sigortaları yoksa büyük sıkıntı yaşıyorlar. Bazı durumlarda hastanın ambulans uçakla yaşadığı ülkeye getirilmesi gerekiyor. Normal şartlarda bu tür bir taşımanın masrafları 50 bin Euro’yu buluyor. Yurtdışı sağlık sigortası bulunmayanlar bu ücreti kendileri karşılamak zorunda kalıyor. Önceden tedbir alanlarda ise bütün masrafları sigorta karşılıyor.

Alman Otomobil Kulübü ADAC, geçtiğimiz yıl yurtdışından Almanya’ya ambulans uçakla taşınan üyelerinin sayısını açıkladı. Buna göre Türkiye’de rahatsızlanan veya kaza geçiren 6 bin 189 kişi ambulans uçakla Almanya’ya taşındı. Sayıda bir önceki yıla göre yüzde 19,6’lık bir artış oldu. Yani Türkiye’den Almanya’ya taşınanların sayısı arttı.

Ek yurtdışı sağlık sigortasının yıllık ücreti uygun

İster ADAC’de olsun, ister sağlık sigortalarında, ek yurtdışı sağlık sigortası yaptırmanın yıllık ücreti oldukça uygun. Bir çoğunda yıllık ödenmesi gereken ücret kişi başına 20 Euro’nun altında oluyor. Örneğin ADAC’de ücret 12,80 Euro. Bu açıdan yurtdışına çıkanların sigortayı yaptırmasında büyük fayda var. Alman Dışişleri bakanlığı da bunun yapılmasını tavsiye ediyor.

(A)

Yorumlar
  • Bildiğim kadar ingiltereyi liste çıkardı artik yapmıyorlar bilginiz varsa bize bildirin çünkü bizde yapmak istiyoruz tşk ler

    Cumali 13 Nisan 2019 13:21 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir