Yurtdışı alışverişlerinde gümrük vergisi sınırı resmi olarak düştü

6283
vergi

Tatil

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yurt dışından yapılan  alışverişlerde vergi muafiyeti sınırı düşürüldü. 

Kararın, Resmi Gazete’de yayınlanması itibariyle uluslararası hizmet veren posta ve kargo şirketlerine 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nda yapılan değişikliğe uyum sağlamalarında kolaylık olması amacıyla 15 günlük geçiş dönemi belirlendi. Karar Nisan ayı sonunda yürürlüğe girecek.

Gümrük vergisi sınırı kaç Euro olacak ? 

Yurtdışından satın alınarak posta ve/veya kargoyla gelen kişisel kullanıma özgü alışverişlerde daha önce 30 Euro olan gümrük vergisi, kararın yürürlüğe girmesi itibariyle 22 Euro’ya düşecek. Gönderi başına toplam bedeli, 22 Euro’dan fazla olan sipariş tutarlarından gümrük vergisi alınacak.

Yurtdışı alışverişlerinizde Gümrük Vergisini nasıl hesaplayabilirsiniz?

Gönderi başına toplam sipariş tutarınız 22 Euro’dan fazla ise; 

  • Alışverişinizi yaptığınız, siparişinizi gönderecek olan ülke AB üyesi ise yüzde 18,
  • AB üyesi olmayan diğer ülkelerden siparişiniz gönderiliyor ise;  %20 gümrük vergisi alınmaktadır.

4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nda yapılan değişiklik ile ilgili  Resmi Gazete’de  yayımlanan Bakanlar Kurulu kararından önemli satırbaşları şöyle: 

  • Türkiye gümrük bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 Euro’yu geçmeyen eşya ile 150 Euro’yu  geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.
  • Değeri bin 500 euro’yu geçmemek koşuluyla, posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya için 22 Euro’yu, kitap için 150 Euro’yu aşan eşyanın değeri üzerinden; kitap ve benzeri basılı yayın için yüzde 8.0, özel tüketim vergisine tabi eşya için %20 tek ve maktu vergi alınacak.
  • Kamu kuruluşlarına, kütüphane, müze, eğitim veya bilimsel araştırma ile uğraşan kuruluşlara gönderilen veya bunlar tarafından temin edilen kitap ve benzeri basılı yayına bu kapsamda muafiyet tanıyan karar, 15 gün sonra yürürlüğe girecek.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin