Yurt dışından gelenlere 3 saatte koronavirüs testi sonucu veriliyor

1286
Koronavirüs

Tatil

Yurt dışından gelenlere 3 saatte koronavirüs testi sonucu veriliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından salgınla mücadele kapsamında 1 Temmuz itibariyle Türkiye’nin 6 havalimanında kurulan koronavirüs merkezlerden biri olan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndaki Covid-19 laboratuvarının çalışmaları görüntülendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı ortak çalışma kapsamında 1 Temmuz’dan itibaren havalimanlarında Covid-19 test merkezleri açılmıştı. Ege Bölgesi’nde her yıl milyonlarca turisti ağırlayan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda da İzmir Sağlık Müdürlüğü ekiplerince dış hatlar terminalinde test noktaları oluşturuldu.

Havalimanlarındaki Covid-19 test merkezleri 7/24 hizmet veriyor

Test noktasında görev alan sağlık personeli, Türk vatandaşları ve turistlerin yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından istenen PCR testlerini yapmaya ve Türkiye’ye tatil için gelen misafirlerin havalimanına kurulan termal kameralarca vücut ısıları yüksek olduğunun tespit edilmesi durumunda numuneler almaya başladı.

Özel kıyafetli 20 sağlık çalışanının 7 gün 24 saat esasına göre çalıştığı laboratuvarda, özel kabine alınan yolcudan ağız ve burundan çubukla sürüntü örneği alınıyor. Özel kaplar içerisine konulan numuneler laboratuvarda inceleniyor ve yaklaşık 3 saatte sonuç veriliyor. Test sonuçları uzman doktorlar tarafından inceleniyor ve burada Sağlık Bakanlığının sistemine yükleniyor. Sonuçlar yolculara Türkçe ve İngilizce teslim ediliyor. Türkiye’den ayrılan yolcular, gittikleri ülkelerde istenmesi halinde bu sonuçları yetkililere teslim ediyor.

Günlük 500 test yapılabilen laboratuvarın kapasitesi isteğe bağlı olarak arttırılabilecek. Öte yandan yetkililer, yurt dışına çıkarken bu testi yaptıracak olanlara, uçuştan 5 saat önce havalimanında olmalarını öneriyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin