“Yurt dışı adresi veya telefon numarası veren herkesin bilgisi aktarılacak”

  1826
  telefon

  Tatil

  “Yurt dışı adresi veya telefon numarası veren herkesin bilgisi aktarılacak”

  Yurtdışındaki Türkleri yakından ilgilendiren “Otomatik bilgi paylaşımı” konusunda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yapılan her açıklama vatandaşların kafasını karıştırırken aynı zamanda tedirgin de ediyor. Bilgi paylaşımının neleri kapsadığını ve hangi ülkelerle ne zaman başlayacağını daha önceki haberlerimizde sizlere aktarmıştık. Berlin’de sivil toplum örgüt temsilcileriyle bir araya gelen TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Alt Komisyonu Başkanı Zafer Sırakaya, konuyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Hürriyet’te yer alan habere göre Sırakaya şunları dile getirdi:

  Bilgiler mutlaka verilecek  

  “Türkiye, 136 ülkeyle birlikte Otomatik Bilgi Değişimi’ne imza attı. Şimdiye kadar 54 ülkeye finans bilgileri verildi, 71 ülkeden de aynı şekilde bilgi alındı. Ancak Almanya, Avusturya, Belçika, Fransa ve Hollanda ile henüz bilgi değişimi yok. Onlardan da bize gelmedi. Korona dönemi nedeniyle bilgi aktarımı için gerekli alt yapı henüz oluşturulmadı. 2019 yılı bilgileri bu yıl verilmeyecek.

  Gelecek yıl başlamayabilir

  Gelecek yıl için de gerekli çalışmaların yetişeceğini sanmıyorum. Çünkü ne Almanya ne de Türkiye bu konuda gerekli hazırlıklarını bitiremedi. Bankada yurt dışı adresi, yurt dışında alınan telefon numarası ve yurt dışı mail adresi veren herkesin bilgisi aktarılacak. Türkiye’ye yerleşmiş vatandaşlarımız varsa, bir an önce bankada adres güncellemesini yapsınlar. Eğer adres bilgisi güncellenmez ise otomatik bilgi paylaşımı çerçevesinde yurt dışı ile paylaşılabilir.

  Para isteyenlere itibar etmeyin

  Şimdilik bilgiler verilmedi ancak anlaşma gereği bu bilgiler mutlaka verilecek. Otomatik bilgi paylaşımı ‘mütekabiliyet’ esasınada ve uluslararası anlaşma kapsamında yürütülüyor. Kişisel bilgileri koruma kanunu otomatik bilgi paylaşımını kapsamaz. Otomatik bilgi paylaşımının dışında kalabilme adına sizden para isteyenlere itibar etmeyin. Bu konuda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın konuyla ilgili bilgilendirme rehberine müracaat edin. Sorularınız olursa bu rehberin 35. sayfasında verilen e-posta adreslerine soruları yönlendirin.”

  Haberin tamamını bu linkten okuyabilirsiniz. https://www.hurriyet.com.tr/avrupa/turk-diasporasi-ihmal-edildi-41630003

  (A)

  Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

  Yorum Yaz

  Yorumunuzu Yazın.
  Adınızı Girin