YTB’nin gurbetçilere verdiği bu hizmetleri nasıl buldunuz?

981
YTB

Tatil

Yurt dışında yaşayan yaklaşık 6,5 milyon Türk vatandaşına yönelik birçok alanda faaliyetler düzenleyen Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), 2019 yılının ilk sekiz ayında yüzbinlerce vatandaşa ulaşan programlar gerçekleştirdi. İşte bu faaliyetlerin bazları şunlar :

500 bin vatandaşa karşılama-uğurlama

Yurtdışından tatil için anavatanlarına gelen Türk vatandaşlar için Türkiye’ye giriş-çıkışlarında karşılama ve uğurlama programları düzenlendi. YTB tarafından Türkiye ve Sırbistan’da gerçekleştirilen (50 günlük sürede) karşılama ve uğurlama programları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 500 bin Türk vatandaşı ile iletişim kuruldu.

İlk kez sınır ötesinde karşılama

YTB, Türkiye ve Sırbistan içişleri bakanlıkları arasındaki iş birliği çalışmaları çerçevesinde bu yıl ilk kez Sırbistan’ın Hırvatistan, Macaristan ve Bulgaristan sınır kapılarında görev yapan Türk polis ekiplerinin yanında Türkçe ve Sırpça bilen, YTB Türkiye Bursları ile Türkiye’de öğrenim gören uluslararası öğrenciler ile YTB personeli de görevlendirildi.

400 yol yardımı, 1500 çeviri

İlk kez sınır ötesinde yapılan karşılama ve uğurlama faaliyetleri çok etkili olurken, Sırbistan’da gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Türkçe ve Sırpça bilen YTB görevlilerince, 50 Türk vatandaşının mahkemesine çıkıldı. 400 Türk vatandaşına yol yardım hizmeti sağlanırken, kaza yapan 20 vatandaşa hastane ve mahkeme işlemlerinde yardımcı olundu. Sırp makamları tarafından yapılan soruşturmalarda vatandaşlara 120 tercüme hizmeti sunulurken, gümrük alanlarında Sırp gümrük memurları ve vatandaşlarımız arasındaki anlaşmazlık durumlarında 1500 çeviri hizmeti verildi.

İl ve ilçelerde de “memleketinize hoş geldiniz” mesajı

Sınır kapılarında yapılan karşılama ve uğurlama programlarının yanı sıra yurtdışından gelen vatandaşlarımızın yoğunluklu bulunduğu 26 ilde YTB tarafından yurtdışından gelen vatandaşları karşılamak için ziyaretler gerçekleştirildi.

250 bin materyal, 24 bin 882 cep rehberi

Yurt dışındaki vatandaşlar için sunulan CEP REHBERİ uygulaması 2019 yılında toplam 24 bin 882 kullanıcı sayısına ulaştı. Sekiz ülkede 27 farklı şehirde gerçekleştirilen Rafadan Tayfa gösterilerini yaklaşık 100 bin vatandaş izledi.  Yurtdışında Türk vatandaşlarına 250 bini aşkın materyal dağıtıldı.

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin