Yozgat’taki tarihi hamam ilçenin yeni simgesi olacak

2655
yozgat1

Tatil

Yozgat Sarıkaya’daki tarihi Roma Hamamı ilçeyi turizmde cazibe merkezi yapacak.

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde bulunan ve 2000 yıllık geçmişi ile zamana karşı direnen tarihi Roma Hamamı, son yıllarda yapılan ciddi çalışmalarla Dünya Kültürel Miras listesine dahil ettirilmeye çalışılıyor. 48 derece sıcak suyu ile romatizma ve eklem rahatsızlıklarını tedavi ettiği yapılan tetkiklerle ispatlanan benzer hamamdan dünyada başka sadece İngiltere’de olduğu ve yılda yaklaşık 1 milyon kişi tarafından ziyaret edildiği biliniyor.

‘’Basilica Therma (Aqua Sarvenae)’’ isimli antik kentin bulunduğu alanda yer alan, yapıldığı dönemin en önemli termal merkezlerinden biri olan, günümüze sadece tonozlu mekânına geçişi sağlayan arkat dizileri ile bunun üzerindeki boğa başlı karnet motifli süslemeleri gelebilen tarihi hamamın, sonradan yapılan eklemelerle oldukça tahrip edildiği, 2010 yılından itibaren aslına uygun temizlik ve düzenlemelerle turizme kazandırılmaya çalışıldığı açıklandı.

Açıklamayı yapan Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç „Ben buradaki potansiyeli gördükten sonra bırakın Sarıkaya’yı, Yozgat’ın tanıtımını Roma Hamamı üzerinden yapmayı planladık. Tanıtım çerçevesinde de her türlü adımı atıyoruz. Roma Hamamını UNESCO Dünya Kültürel Miras listesine dahil ettirmek için girişimlerde bulunduk. Bu listeye dahil olmak bizim için önemli bir kazanım olacak. Onunla ilgili çalışmalara başladık. Kültürel miras listesine girmek için de başvurumuzu yaptık.

Roma hamamı üzerine ve etrafına yapılmış yapıların her biri zaman içerisinde kamulaştırılacak. Burası bizim için büyük bir hazine. Yabancıların da buraya çok önem vereceğini düşünüyorum. Biz tarihi bölgelerimizi içeren bir güzergâh oluşturacağız. O güzergâhtan gelen turistlerin Sarıkaya’da konaklamalarını sağlayacağız. Bunu da, buraya 5 yıldızlı, yüksek standartlı güzel bir otel yaparak sağlayacağız. O otelin yapılması demek buraya 200-250 yatağın gelmesi demek. Toplantı salonları ile üniversitenin yapacağı fizik tedavi birimiyle birlikte kaplıca ve termali de burada gündeme getireceğiz. 2 bin yıllık bir tarih karşısında da turistler konaklayıp gidecekler.

Halkın menfaatlerini ön planda tutacaklarını kaydeden Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, “Bu çalışmaları yaparken de bölge halkını hem kısa, hem orta, hem de uzun vadede sıkıntıya sokmamak gerekir. Bu bölgede işyerleri için kamulaştırma yasası çerçevesinde işlemlere başlandı. Biz buranın bir mastır planını da yaptıracağız. Bu yapacaklarımızın her birini bir plan dahilinde yapacağız. Kendimize belirleyeceğimiz yol haritası ile birlikte çalışmalarımızı yapacağız. Öncelikle kamulaştırmayı bitireceğiz ve kamulaştırma bittikten sonra diğer adımları atacağız” ifadelerini kullandı.

Roma Kral Kızı Hamamı diye bilinen Sarıkaya Kaplıcalarının efsanesi halk arasında şöyle anlatılır: Kayseri’de oturan Roma krallarından birinin kızı amansız bir hastalığa yakalanır. Kral kızını birçok hekime götürür, tedavisi için her şeyi yapar. Ama güzelliği dillere destan bu kızın derdine çare bulunamaz. Kızın hastalığı gün geçtikçe ilerlemekte, kız artık yürüyemez bir haldedir. Ayakları tutmamaktadır, dizleri küt olmuştur. Bugünkü adıyla kızın hastalığı romatizmadır. O günlerde Sarıkaya sazlık ve bataklıktır. Sıcak suyun olduğu yerde küçük bir gölet oluşmuştur, balçık halinde çamurlu bir hamamdır burası. Kral küçük kızını son çare olarak bu sıcak suyun bulunduğu yere gezsin diye gönderir. Artık ömrünün sayılı günlerini yaşayan zavallı kız avunmak için bu çamurlu gölet kenarında dolaşmakta, zaman zaman da arkadaşlarıyla çamurlara girmektedir. İşte gezmek ve avunmak için girdiği çamurlar ve sıcak su kıza iyi gelir. Bir müddet burada kalır, gün geçtikçe kızın hastalığı iyi olmaya başlar. Küt dizleri açılır; yavaş yavaş adım atmaya, yürümeye başlar. Sonunda tamamen iyileşen güzel kızın buradaki sıcak sudan iyi olduğu anlaşılır. Bunun üzerine kızın babası kral, buraya mermerden bir havuz yaptırır, etrafını kesme büyük taşlarla çevrilir, önceleri kimsenin olmadığı bu havuz çevresinde bir şehir oluşur. Kralın kızının adı bu yeni şehre verilir. Yetmiş bin nüfuslu bu şehrin adı “Öper” veya “Hoperi”dir. Şehrin ulaşımı ise Sarıkaya’nın Beş tepeler mevkiinden geçen Yozgat ve Kayseri şoselerinden sağlanmaktadır. Bu büyükşehir bir deprem sonucu yok olmuştur, sadece hamamların olduğu yer kalmıştır.

Yozgat2 Yozgat3 Yozgat4 Yozgat6

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin