Yolda karşıma bir hayvan çıkarsa ne yapmalıyım? Bu sürücü yanlış olanı yaptı

7018
kaza

Tatil

Otomobille seyahat edenlerin başına sık sık gelen bu durumda eğer hatalı karar verirseniz, sigortadan para alamayabilirsiniz. Uzmanlar ne öneriyor? Detaylar haberde…

Karayolundan yolculuk yaparken karşınıza aniden bir hayvanın çıktığını düşünün, ilk ne yaparsınız? Birçok sürücü acıyıp hayvana çarpmamak için direksiyonu sağa veya sola kırıyor. Bu durumda belki çarpışma engelleniyor ve hayvan kurtuluyor ancak bu sefer de fotoğraftaki gibi bir manzara ortaya çıkabiliyor.

Almanya’da karşısına yaban domuzu çıkan kadın sürücü aniden yön değiştirmeye kalkınca aracın kontrolünü kaybetti ve kaza yaptı. 34 yaşındaki sürücü hafif yaralanırken takla atan araçta 6000 Euro’luk maddi hasar meydana geldi.

Uzmanlara göre sürücünün bu şekilde davranması hatalı. Araç sigortası bu tür kazalarda sorun çıkarabiliyor. Çünkü sürücünün karşısına gerçekten de bir hayvan çıktığını isbat etmesi gerekiyor. Eğer bunu yapamazsa zararın bir kısmını kendi karşılamak zorunda kalabiliyor veya işlemler gerektiğinden fazla sürüyor.

Peki karşınıza bir hayvan çıktığında ne yapmalısınız?

Uzmanların tavsiyesi şöyle: Ani fren yapmak her zaman mantıklı bir çözüm değil. Trafikteki diğer araçları tehlikeye atabilirsiniz. Direksiyonu sağa veya sola kırdığınızda kaza yapma riskiniz çok fazla. Karşı yönden gelen bir araçla çarpışabilirsiniz veya aracınız yoldan çıkabilir. Bunun yerine öncelikle ayağınızı gazdan çekin ve yavaşlamaya çalışın. Eğer çarpışmayı engelleyemeyecekseniz, kendi hayatınızı tehlikeye atmaktansa hayvana çarpmayı göze almalısınız. Ancak bu şekilde zararı en aza indirmiş olabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin