Sılayolu: Yolda bu tuzaklara düşmeyin

19151

Tatil

Defalarca uyarı yapılmasına rağmen hala bazı vatandaşlarımız Sılayolu’nda dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Şehirlerarası kara yolculuğunda sürücülerine kendine hedef seçenlerin yöntemleri aslında hep aynı. Alacağınız tedbirlerle kötü bir sürpriz ile karşılaşmaz ve güvenli bir şekilde yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. İşte tavsiyeler:

Hiçbir zaman bütün değerli eşyalarınızı bir yerde tutmayın. Bazı yolcular para, altın takı, banka kartı, cep telefonu ve pasaport / kimlik gibi bütün eşyalarını örneğin bir el çantası içine koyarak hırsızlara davetiye çıkarıyorlar.

Yolda mola verdiğiniz yerlerde mümkünse bir kişi araçta beklesin. Eğer herkes araçtan iniyorsa kapıyı mutlaka kilitleyin. (Araç görüş mesafenizde olsa bile). Kapıların gerçekten de kapalı olduğunu kontrol edin.

Mola verdiğiniz yerlerde aracınızda hiçbir değerli eşya bırakmayın.

Issız yerlerde mola vermeyin. Mümkünse başka araçların durduğu yerleri tercih edin.

Aracınız arıza yaptığında size yardıma gelenlere karşı dikkatli olun. Yardım teklifinde bulunanların amacı başka olabilir.

Aracınız arıza yaptığında ‚Sizi tamirhaneye götürelim’ teklifinde bulunan çekicilere hemen güvenmeyin. Önce bağlı bulunduğunuz otomobil kulübünü arayın ve onların size tavsiye ettiği çekici ve tamirhaneye yönelin.

Hiçbir tamirhanede pasaport veya kimliğinizi teslim etmeyin

Yolda seyir halindeyken size dışarıdan işaret ederek ‚Aracınızda bir sorun var‘ diyenlere karşı dikkatli olun. Amaçları sizi durdurup dolandırmak olabilir.

Yol kenarında bekleyen ve benzini bittiğini söyleyenlere karşı dikkatli olun. Sizden ‚borç para‘ isteyebilirler. Bunun karşılığında da size değersiz takılar teklif edebilirler, oyuna gelmeyin.

YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması / kopyalanması yasaktır © copyright www.turizmavrupa.com

2 YORUMLAR

  1. Sırbistan’da Hollandalı bir Türk ailenin arabasından çantasını alıp kaçtılar birşey yapamadık. Telefonla konuşur gibi keşif yapıyorlar değerli bişey bar mı diye bir an dalgınlıktan yaralanıp alıp kaçıyorlar

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin