Yolcunun 250 – 600 Euro arası tazminat hakkı var

799
tazminat, yolcunun, euro

Tatil

Her yıl dünya genelinde milyonlarca kişi havayollarını kullanıyor. Eğer çok sık seyahat ediyorsanız sizde rötar yapan uçaklardan dolayı havaalanlarında beklemek zorunda kalmışsınızdır. Eğer beklediğiniz havaalanı Avrupa Birliği sınırlarında ise bu tür gecikmelerin 250 – 600 euro tazminat hakkı doğurduğunu biliyor musunuz?

Olumsuz hava şartları kusur değil

Avrupa Birliği Topluluk Tüzüğü kapsamında, Avrupa Birliği sınırları içinden kalkan tüm uçuşlarda uçağınızın 2 saatten fazla rötar yapması halinde uçacağınız mesafeye göre 600 Euro‘ya kadar tazminat hakkı, ikram ve konaklama haklarınız bulunmaktadır. Ancak; uçağınız hava şartlarından dolayı (fırtına, şiddetli yağmur, yıldırım, şimşek, sel, şiddetli kar) rötar yapmak zorunda kaldıysa beklemekten başka yapabileceğiniz bir durum yok.

tazminat, yolcunun, euro

2 saat bekleyen yolcuya sıcak içecek

Seyahatiniz için aldığınız bilet rötar yediyse yolcu olarak yaşadığınız gecikme süresinde havayolu şirketinizin size telefon görüşmesi, fax, e-posta hizmeti vermek zorundadır. 2-3 saat arası gecikmelerde havayolu şirketi yolcularına sıcak ve soğuk içecek sunmakla yükümlüdür.

Havayolu şirketi yemek ısmarlamak zorunda

Uçağınızın rötar yapmasından dolayı havaalanında bekleme süreniz 3-5 saat arasında olursa, havayolu şirketi içecek ikramının yanı sıra gecikmenin yaşandığı zaman dilimine göre yolcularına yemek yedirmek zorundadır.

Maddi zarar 7 gün içinde karşılanmalı

5 Saat ve üzeri gecikmelerde ise havayolu şirketi yolcularının tüm ihtiyaçlarını karşılmak zorundadır. Gecikmeden dolayı aktarmalı bir uçuşunuz varsa ve bu aktarmayı kaçırdıysanız gecikmenize sebep olan havayolu şirketi en geç 7 gün içinde tüm masraflarınızı karşılamak durumundadır.

Otelde konaklama hakkınız var

8 Saat veya daha uzun süre olan gecikmelerde ise , havayolu şirketi sizi gideceğiniz havaalanına ulaştırana dek bir otelde misafir etmek zorundadır. Tüm konaklama ve transfer masrafları havayolu şirketine aittir.  Ya da talep etmeniz halinde 7 gün içinde uçak bileti masrafınızı iade etmelidir.

250 – 600 euro tazminat hakkı var

Avrupa Birliği sınırları içerisinde bulunan bir havaalanında, yukarıda belirtilen hakların dışında, tazminat hakkına da sahipsiniz.  Eğer, uçağınızın 2 saat ve üzeri gecikme yaptıysa dava açtığınız taktirde gideceğiniz mesafeye bağlı olarak tazminat talep etme hakkınız bulunuyor.  Avrupa içi yada Avrupa dışı seyahatlerde 0-1500 km mesafede 250 euro, 1501-3500 km arasında 400 euro ve 3501 km üzeri uçuşlarda ise 600 euro tazminat hakkınız bulunuyor. 

(G.Ö)

Kaynak: hakkiniyedirme.com

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin