YİNE ÖGER YİNE İFLAS…

1932
İflas

Tatil

Bir zamanlar Almanya’nın en ünlü turizmcileri arasında yer alan ancak daha sonra iflasını açıklayarak piyasadan kopan Vural Öger’in ardından şimdi bir iflas haberi daha geldi. Hatırlanacağı gibi Vural Öger’in hem şirketi iflas etmiş, hem de işadamı kişisel iflas başvurusunda bulunmuştu. Turizmci milyonlarca Euro’luk borcu ile arkasında çok sayıda alacaklı, yani mağdur bırakmıştı.

Şimdi de Vural Öger’in kızı Nina Öger’in sahip olduğu Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi, 581 milyon lira borçla iflas ettiği duyuruldu. Turizmdays’te yer alan habere göre, İstanbul 18. Asliye Ticaret Mahkemesinde 20.01.2016 tarihinde Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketinin açtığı iflas davası 30.05.2019 tarihinde sona erdi. Mahkeme Öger Otel İşletmeleri Turizm ve Ticaret Anonim Şirketinin iflasını kabul etti.

Milyonlarca Euro’luk borcunu ödememek için tüm mal varlığını yakınlarına devrettiği Alman basınınca iddia edilen Vural Öger’den sonra kızının da aynı şekilde iflas etmesi kafalarda yine soru işaretleri bıraktı.

Vural Öger geçtiğimiz aylarda Die Zeit’a verdiği röportajda, Öger Tours’tan sonra pazarda fiyat ve rekabet savaşının çok kızıştığını ve kendisinin bu savaşı hafife aldığını söylemişti.

Kurduğu Öger Türk Tur şirketi ile yıllarca Almanya’da yaşayan Türkleri Almanya’ya uçuran ve kısa sürede büyük başarılara imza atan Öger, daha sonraki yıllarda Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Parti üyesi olarak da görev yaptı. Öger Tours şirketini 2010 yılında Thomas Cook’a satan işadamı son dönemler daha çok Alman televizyon kanalında yayınlanan programı ile gündeme geliyordu.

Alman basınında çıkan haberlere göre işadamı çoktan mal varlığını elden çıkardı. İddiaya göre Öger, elindeki önemli gayrimenkulleri aile fertlerine ve güvendiği dostlarına sattı. Üstelik bunu yaparken piyasanın çok altına bir fiyata el sıkıştı. Spiegel Dergisi başta olmak üzere Alman basınının ortak görüşüne göre bunu yaparak borcunu ödemekten kurtulmayı hedefledi. Yaklaşık 17 milyon Euro alacağı bulunan Sunexpress şirketinin mahkemeye başvurması üzerine daha önce Frankfurt mahkemesi, iş adamının özel servetine ihtiyatı tedbir koymuştu.

(A, G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin