Yıllarca şikayet ettiğimiz Bulgar memurlara bakın ne ceza verildi

2014
Bulgaristan

Tatil

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır kapısı Kapitan Andreevo’da bir çok memurun yolsuzluk olayına karışması radikal bir karar alınmasına yol açtı.

Yıllarca Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır kapısı Kapitan Andreevo’dan geçen sürücülerden rüşvet alan gümrük memurları bu habere hiç sevinmeyecek. Geçtiğimiz yıl defalarca operasyon düzenlenen sınır kapısında çok sayıda memur gözaltına alınmış ve haklarında işlem başlatılmıştı. Ancak onların yerine gelenlerin de aynı tutumu sergilemesi ve durumun bir türlü düzelmemesi üzerine Bulgar makamları radikal bir karar aldılar.

Bulgar basınında yer alan haberlere göre sınır kapısının da bağlı olduğu Svilengrad Gümrük Dairesi tamamiyle kapatılacak. Yani memurların hepsi işsiz kalacak. Gümrük işlemleri ise bundan böyle Plowdiw ve Burgas Gümrük Daireleri tarafından yürütülecek. Kapatma kararı gümrük memurlarında şok etkisi yarattı. Svilengrad Belediyesi bir çok kişinin işsiz kalacağı uyarısında bulundu. Ancak hükümet bu kararından vazgeçeceğe benzemiyor.

Bulgar sınır kapısına geçtiğimiz yıl defalarca operasyon düzenlendi
Bulgar sınır kapısına geçtiğimiz yıl defalarca operasyon düzenlendi

Yolsuzluk olaylarının artık tamamiyle bitmesini isteyen Bulgar makamları, geçmişte yaşananlar hakkında da bilgi verdiler. Yapılan incelemelere göre bir çok gümrük memuru sınır kapısından geçen sürücülerden 5 ile 300 Euro arasında rüşvet alıyordu. Zaman zaman para karşılığı bazı izinsiz durumlara göz yumuluyordu.

Avrupa’da yaşayan ve her yıl izin sezonu Türkiye’ye arabayla seyahat eden vatandaşlarımız da Bulgar memurların rüşvet istemesinden şikayet ediyorlardı. Uzun yıllar bu şikayetler dikkate alınmadı. Ancak son bir yıl içinde vatandaşlarımızın sitemlerinin ne kadar da haklı olduğu ve memurların gerçekten de yolsuzluk yaptığı anlaşıldı.

Bakalım bu değişiklik Bulgaristan Türkiye sınırındaki rüşvet sorununu çözecek mi?

1 YORUM

  1. 17 mart 2017 yani bugün. Eksik olmayan pasoport olmasına ragmen 300 tl zorla rüşvet . Vermezisen geri dönersin tehditi ile birlikte. Saat 12.20 de görev yapan o şerefsizin bir an önce kovulması dileği ile aldığı oara haram olaun evlatlarından çıkaın

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin