Yeşil sigorta kartı hangi ülkeler için gerekli?

11876
yeşil

Tatil

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin yanına alması gereken evrakların başında yeşil sigorta kartı geliyor. Aracın uluslararası sigorta güvencesi olan bu belgeyi unutanlar kaza meydana geldiğinde bazı ülkelerde sorun yaşıyorlar.

Peki bu belge her ülkede gerekli mi?

Hayır değil. Eğer Avrupa Birliği içerisinde seyahat ediyorsanız sigorta kartına ihtiyacınız yok. Ayrıca İsviçre, Norveç, Monaco, Liechtenstein, Andora ve İzlanda için de bu belge gerekmiyor. Otomobil sigorta şirketleri sadece İtalya’da zaman zaman sorunlar yaşandığını ve bu nedenle bu ülke için belgeyi yanında bulundurmanın faydalı olacağını belirtiyorlar.

Bu ülkelere gidenlere Yeşil Sigorta kartı gerekiyor

Sigorta kartı olmadan gidilmemesi gereken ülkeler ise şunlar: Balkan ülkeleri, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve tabiki Türkiye.

2 YORUMLAR

  1. Almanyadan turkiyeye araçla gidiyorum yeşil sigorta kartı turkiyenin her tarafında gecerlimi yoksa orda ayrıca sigorta yaptirmam gerekmi ben araçla turkiyede dört ay kalacağım

    • İyi akşamlar, kartı aldığınız kuruma lütfen bunu sorup doğrulatın. Bazı durumlarda sadece Avrupa yakasında geçerli oluyor. Ayrıca Türkiye’ye girişte de aracınızı sigortalatabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin