Yeşil sigorta kartımı Türkiye’de yaptırabilir miyim?

4172
Sılayolu

Tatil

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin yanına alması gereken evrakların başında yeşil sigorta kartı bulunuyor. Aracını bu kartla uluslararası sigorta güvencesine alanların Türkiye’de olası yaşanacak trafik kazasında oluşacak zararları karşılanıyor.

Eğer Avrupa Birliği içerisinde seyahat ediyorsanız sigorta kartına ihtiyacınız yok. Ayrıca İsviçre, Norveç, Monaco, Liechtenstein, Andora ve İzlanda için de bu belge gerekmiyor. Otomobil sigorta şirketleri sadece İtalya’da zaman zaman sorunlar yaşandığını ve bu nedenle bu ülke için belgeyi yanında bulundurmanın faydalı olacağını belirtiyorlar.

Sigorta kartı olmadan gidilmemesi gereken ülkeler ise şunlar: Balkan ülkeleri, Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya ve tabiki Türkiye.

Bir okuyucumuz sayfamıza şu soruyu yöneltti: “Almanya’dan geliyorum. Sigortamdan Yeşil Kart istedim. Şimdi gördüm ki Yeşil Kart’ta Türkiye’nin üstü çizilmiş. Yani Türkiye için geçerli değil. Ek sigorta yapmam gerektiği söylendi. Benim Almanya’da sigortam bunu yapmıyor. ADAC’ye gittim onlar da Kapıkule Gümrükte yapabilirsiniz diyorlar. Bunu gümrükte yapabiliyor muyum? Yapabilirsem de her saat açık mı? Bende Alman kimliği var. Onunla yapabilir miyim?”

Cevap: Türkiye’ye girişte her saat ek sigorta yaptırabiliyorsunuz. Pasaport veya Alman kimliği ve aracın ruhsatı gerekiyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin