Yeni yüksek hızlı tren hattına Bolulular neden karşı çıkıyor?

127
hızlı

Tatil

İstanbul Ankara arasına yapılması planlanan yeni yüksek hızlı tren hattına Bolu’dan itiraz geldi. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan yeni yüksek hızlı tren hattının Beypazarı ve Mudurnu istikametiden değil,  Düzce – Bolu – Gerede istikametinden geçmesinin daha ekonomik olduğunu kaydetti. Özcan, Beypazarı ve Mudurnu üzerinden İstanbul’a bağlanacak hattın yatırım maliyetinin geri dönüşüm süresinin 7 ile 10 yıl olduğunu belirterek bu hattın 30 kilometre boyunca kuzey Anadolu fayını birebir takip ettiğini kaydetti.

Planlanan Beypazarı ve Mudurnu hattında günlük maksimum 45 bin yolcu sayısına ulaşılabileceğini aktaran Özcan. önerdikleri hatta ise bu rakamın günlük minimum 125 bin yolcu taşıyabileceğini iddia etti.

Önerilen hattın Türkiye nüfusunun yaklaşık yüde 37’sine hizmet verebileceğini savunan Özcan, “Gerede’yi Gerede, Düzce’yi de Düzce olarak düşünmeyin. Gerede, Doğu ve Batı Karadeniz’e açılan bir pencere konumunda olurken Düzce’nin devamında Zonguldak, Ereğli, Akçakoca var. İstanbul’dan Düzce’ye kısa sürede gelinebilecek ve oradan toplu taşıma sayesinde gidilebilecek yerlere hızlıca ulaşılabilecek. Karadeniz için de bir hat planlanmış. Gerede üzerinden bu hat ile birleştirilebilir. Eğer bu proje gerçekleşirse hat, Gerede’ye kadar otobana paralel bir biçimde gelecek Gerede’den sonra ise güneye doğru seyredecek.” dedi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin