Yeni otomobilde hangisi daha hesaplı: İnternet mi? Oto galeri mi?

2706
otomobil

Tatil

İnternetteki satış sayfaları ile otomobil galerileri arasında önemli fiyat farkı bulunuyor. Yeni bir araç alacaksanız bu bilgilere dikkat!

Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin yeni otomobil satışı yapan 10 internet sitesi üzerinde yaptığı araştırma önemli bir detayı ortaya çıkardı. İnternetten alacağınız araçlar ile galeri fiyatları arasında yüzde 18’e varan bir fark var. Yani internetten alışveriş yapmak daha avantajlı. Ancak bunu yaparken bazı tuzaklara düşmemeniz gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken konuları sizler için toparladık.

İnternet üzerinden yeni bir araç alırken dikkat etmeniz gereken iki önemli konu var. Bunlardan birincisi bulduğunuz, ilgilendiğiniz aracın fiyatı her ne kadar size cazip geliyorsa da tüketici hakları konusunda verilen bilgi yeterince açık değil. Hatta kanunlara aykırı olmasına rağmen zaman zaman eksik bilgi veriliyor. Fakat bunun alıcıya bir zararı dokunmayacaktır. Çünkü satıcının size verdiği eksik ya da hatalı bilgilerden dolayı aracı geri satın alma zorunluluğu var. Bu durum sizin için zaman kaybının yanı sıra biraz sinir bozucu olabilir. Tavsiyemiz, satın alma şartnamesini çok dikkatli okumanız ve değerlendirmeniz.

İkinci dikkat etmeniz gereken konu ise hayalinizdeki aracın donanımı ve özellikleri olacak. İnternetten alacağınız aracın donanım ve özelliklerini belirleyeceğiniz sayfanın düzenlemesi, üretici firmanın hazırladığı sayfanın çok gerisinde kalıyor. Yani aracın donanımı seçilirken hatalı veya eksik seçimler yapılabiliyor. Bazı sitelerde “hatalı giriş” konusunda sistem uyarısı çok sonra geldiği gibi bunu bulma işi de size kalıyor. Yine zaman ve sinir kaybı.

Son olarak ADAC’nin on büyük internet otomobil satış sitesi üzerinde yaptığı araştırmada “çok iyi” notunu hiç biri alamadı. İki “iyi” notu verilirken, bir site yetersiz, geri kalanları ise sadece yeterli notu alabildi. En iyi dereceyi autohaus24.de yaparken, APL son sırada yer aldı. CarsAgentur24 yine “iyi” notuyla değerlendirilirken, MeinAuto.de, ecars, Neuwagen24.de, CARWORLD24, Carneoo, 12Neuwagen und rabatt-auto yeterli bulundu.

Hazırlayan: Bülent Veznikli

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin