Yeni karar: Almanya’ya dönenlere karantina şoku

7712
karantina

Tatil

Yeni karar: Almanya’ya dönenlere karantina şoku

Haftalardır Almanya’nın Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısını kaldırması beklenirken tam tersi oldu. Almanya Türkiye’yi “Riskli ülkeler” listesine aldı. Robert Koch Enstitüsü’nün aktüelleştirdiği listede Türkiye toplam 130 ülke ile yer alıyor. Bu ülkelerden gelenlerin Almanya’ya giriş yaptıktan sonra en az 14 gün karantina altına alınması gerekiyor.

Türkler ne yapacağını şaşırdı

Karar Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız arasında şaşkınlık yarattı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki yetkililerin Alman meslektaşları ile yaptıkları görüşmelerin olumlu bir sonuç vereceği düşünülüyordu. Ancak şimdi bunun tam tersi bir sonuç çıkması tedirginlik yarattı. Şu an Türkiye’de bulunanlar, döndüklerinde karantina altına girmek zorunda olacaklar.

Yüksek para cezası var

Mısır, Tayland veya Meksika gibi ülkelerle aynı sınıfa konan Türkiye’de bulunup Almanya’ya giriş yapanlardan hemen 14 gün evde karantinaya girmeleri isteniyor. Örneğin Baden Württemberg eyaleti dün yeni bir açıklama yaparak, riskli ülkeler listesinde yer alan bölgelerden gelenlerin karantina kurallarına uyması gerektiğini, aksi taktirde bunun 25 bin Euro’ya kadar para cezası olacağını duyurdu.

İşe gidemez, kimseyle görüşemez

Karantina süresi başlayan kişinin 14 gün boyunca işe gitmemesi, kimseyle görüşmemesi gerekiyor. Ayrıca ülkeye gelir gelmez yaşadığı bölgedeki sağlık dairesine başvurmak zorunda.

karantina

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin