Yeneroğlu: “Türkiye bilgi paylaşımının ne zaman başlayacağını açıklamalı”

611
Türkiye

Tatil

Yeneroğlu: “Türkiye bilgi paylaşımının ne zaman başlayacağını açıklamalı”

Türkiye bu yıl için bazı AB ülkeleri dahil toplam 54 ülkeyle otomatik finansal bilgi paylaşımı yapacak. Türkiye’nin imzaladığı ‘Finansal Bilgi Paylaşımı Sözleşmesi’  kapsamında gurbetçilerin Türkiye’deki banka hesap bilgileri ilgili ülkelerle paylaşılacak. Türkiye’nin gurbetçilerin hesap bilgilerini ilgili ülkelerle paylaşması, gurbetçilerin aldıkları sosyal yardımları da tehlikeye atıyor. Vatandaşların korkulu rüyası olan otomatik bilgi paylaşımıyla ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurtdışındaki Türk toplumunu tedirgin eden banka hesap bilgilerinin paylaşılması hususunda bilgilendirmede bulundu. Yeneroğlu’nun yaptığı yazılı açıklamada, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından “Finansal Hesap Bilgilerinin Vergi Konularında Karşılıklı Olarak Otomatik Değişim Standardı Bilgilendirme Rehberi”de eksik bilgiler olduğunun altı çizildi. Yeneroğlu, Gelir idaresi tarafından yayınlanan rehberde eksik bilgi olduğu için Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a soru önergesi verdiklerini duyurdu.

Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa ile paylaşım ne zaman başlayacak?

Yeneroğlu yayınlanan rehberde “Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya ve Fransa gibi Türk diasporasının büyük çoğunluğunun yaşadığı ülkelerle otomatik bilgi paylaşımın ne zaman yapılacağı hususu belirsizliğini korumaktadır. Bu belirsizlik durumu, bu ülkelerde yaşayan insanlarımızı haklı endişelere sevk etmektedir. Türkiye’nin sorumlu davranarak bu ülkelerle otomatik bilgi paylaşımı sonrası yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın mağdur olmaması için ayrıntılı bir bilgilendirme yapması gerekmektedir. ”dedi.

Bilgileri kontrol edin

Yeneroğlu, yurtdışındaki vatandaşların şu hususlara dikkat etmesini istedi:

– Buna göre yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız konuyu yakinen takip etmeli, resmî açıklama ve süreçleri ihmal etmemelidir.

-Aynı şekilde vatandaşlarımız, bankalarda bulunan hesap bilgilerinin güncel olup olmadığını kontrol etmeli ve gerekli güncellemeleri mutlaka yapmalıdır.

-Vatandaşlarımız vergi beyannamelerine dikkat ederek gelirlerinde değişiklik olması halinde ne gibi yükümlülüklerle karşılaşacaklarını mutlaka kontrol etmelidir.

-Ayrıca halen yurt dışında ya da Türkiye’de ikamet eden herhangi bir kişi veya yakını ile ortak hesabı olanların bu hesapları yeniden değerlendirmeleri faydalı olacaktır.

-Otomatik bilgi paylaşımında esas olan, yerleşiklik yani yaşanılan yerdir. Yaşam merkezindeki vergi yükümlülüğünün adres değişikliği ile ortadan kalkmayacağı bilinmeli ve aksi bir tutumun daha büyük sorunlara yol açabileceği vatandaşlarımız tarafından göz ardı edilmemelidir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin