Yaz geldi! Kış lastiklerini nasıl saklarım?

2105
lastik

Tatil

Bütün kış boyunca soğuk hava şartlarında kullandığımız kış lastiklerini uzun süre aynı performansla kullanabilmek için hangi koşullarda saklamalıyız?

Birçok araç lastik satıcısı, lastiklerinizi bir sonraki kış ayına kadar sizin için saklayabilmek için belirli bir ücret karşılığında ‘’lastik oteli’’ hizmeti veriyor. Fakat lastiklerini kendiniz saklamak isterseniz tavsiyelerimizi dinlemelisiniz.

Gerekli şartlar sağlandığında kış lastikleri kullanım durumuna göre on yıla kadar saklanabilir. On yıldan sonra ne kadar sağlam gözükseler de artık yenileme gerekir.

Doğal olarak nefes alması sağlanan, kuru ve sıcaklığı 30 derecenin üzerine çıkmayan, her türlü ışıktan, kimyasal madde ve gazlardan korunan, yere temas etmeden yerden en az bir karış yükseklikte ahşap rafların olduğu kapalı alanlarda,

Eğer mutlaka açık alanda saklanacaksa, tabana yerleştirilen kuru malzemenin üzerine, her türlü dış etkenden koruyacak branda altında,

Üzerine kesinlikle başka bir yük koymadan dik olarak sıralanmalı ve belirli zaman aralıklarında yerleri ve zemine temas eden bölgeleri değiştirilmelidir. (Lastikler jantlı olarak saklanacaksa yatay olarak istiflenmeli)

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin