Yaşayan Osmanlı kenti dünya ülkelerinin ilgi odağı oldu

144
Yaşayan Osmanlı

Tatil

Osmanlı’nın Parmakizi olarak adlandırılan Karabük’e bağlı Safranbolu 2019 yılında birçok yerli ve yabancı turiste kucak açtı. Osmanlı mimarisinin yanı sıra kültürünüde halen sokaklarında yaşatan Safranbolu, bu yıl resmi rakamlara göre 87 bin 370 yabancı turist tarafından ziyaret edildi. Karabük’e en çok Çinli ve Tayvanlı turistler ilgi gösterdi. Yaşayan Osmanlı kenti 2019 yılında dünya ülkelerinden bir çok turisti ağırladı. 

Yaşayan Osmanlı kentine ilgi büyük

Karabük’e bağlı Safranbolu ilçesi tam bir yaşayan tarih. Şehir Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm kültürel ve mimari özelliklerini taşıması sebebiyle UNESCO tarafından  “ En iyi korunan 20 kent ” listesinde yer alıyor. 1976 yılından beri korunan bu Safranbolu’da bu tarihten beri toplam 600’ e yakın tarihi eser restore edilerek koruma altına alındı. 

87 bin 370 yabancı turist akın etti

Osmanlı döneminde kalma han, hamam, çeşme, cami gibi mimari eserleri barından Safranbolu Osmanlı izlerinin günümüzde yansıtıldığı tarihi kentlerden biri konumunda.  Açık hava müzesi özelliği taşıyan Safranbolu, 2019 yılından 87 bin 370 yabancı turist tarafından ziyaret edildi. Kültürü ve mimarisiyle dünyayı ağırlayan Safranbolu’yu en çok Çinli turistler ziyaret etti. 40 bin 610 Çinli turisti 34 bin 636 ziyaretçiyle Tayvanlı turistler izledi. Safranbolu’ya ayrıca Malezya, Taylant, Almanya, İtalya, Japonya ve ABD gibi ülkelerden de ziyaretçiler akın etti. 

Yerli turist sayısı 1 milyon 300 bin kişi

Osmanlı kültürünün taşıyıcısı Safranbolu dünya ülkelerinden misafirlerini ağırlarken yerli turistlerde ilçeye akın etti.  Geçtiğimiz yıl günübirlik ziyaretçilerle birlikte gelen yerli turist sayısı 1. 3 milyon kişi civarında oldu. Batı Karadeniz’in şirin ilçesi Safranbolu, kültür turizmi ile her geçen gün turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin