“Yardımcı pilot” mağduru olan THY yolcuları tazminat alabilir mi?

3220
thy2

Tatil

Düsseldorf – İstanbul seferini yapacak olan THY uçağı, yardımcı pilotun rahatsızlanması nedeniyle kalkamadı. Mağdur yolcular tazminat alabilir mi? Detaylar haberde…

Almanya’nın Düsseldorf Havaalanı’nda önceki gün hareketli saatler yaşandı. Türk Hava Yolları’nın Düsseldorf – İstanbul seferini yapması gereken uçağı, yardımcı pilotun rahatsızlanması sonucu kalkamadı. Erken saatte havaalanına gelen ve uzun süre bekletilen yolcular duruma isyan ettiler. Yolcular ile THY görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. Yolcular arasında yer alan ve sosyal medya üzerinden durumu aktaran gazeteci Akbaş Alipaşa “Saatlerce bekletildik. Herkes perişan oldu. Neden yedek yardımcı pilot bulunamadı” diye duruma sitem etti.

Peki böyle bir durumda havayolu şirketinin ne gibi sorumlulukları var? Türk Hava Yolları’nın yedek bir pilotu devreye sokması gerekiyor muydu? Yolcuların tazminat alma hakkı var mı?

Kurallar gereği havayolu şirketlerinin yedek pilot bulup uçuşu gerçekleştirme zorunluluğu var. Eğer bu yapılmadıysa ve yolcular 3 saatten fazla bekletildiyse havayolu şirketinin tazminat ödemesi gerekiyor. Konuya açıklık getirmek için Almanya’da daha önce alınan bir mahkeme kararını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Benzer bir durumu ele alan Königswusterhausen Yerel Mahkemesi,  “Az.: 9 C 138/12” nolu kararında şu soruca vardı “Havayolu şirketi her an bir pilotun rahatsızlanmasını hesaba katmalı ve hızlı bir şekilde yedeğini organize etmeli. Eğer bu yapılamıyorsa yolcuların başka bir uçuş ile hedefe varmaları sağlanmalı. Bu nedenle yolcular havayolu şirketinden tazminat talep edebilir. Havayolu sadece kötü hava şartları veya bir grev halinde tazminattan kurtuluyor.”

600 Euro’ya kadar geri alabilirsiniz

thy5 thy4 thy3 thy1

 
YASAL UYARI: Bu haberin yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link ekleyerek sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin