Yanında fazla para taşıyan gümrüǧe yakalanıyor

199184
para

Tatil

Avrupa Birliǧi ülkelerine giriş veya çıkışta yanında 10000 Euro’dan fazla para bulunduran ve bunu bildirmeyen yolcular hakkında yasal işlem yapılıyor.

Hem karayolu, hem de havayoluyla Avrupa Birliǧi ülkelerine giriş ve çıkışlarda beraberinizde bulunan para miktarının 10 000 Euro’luk sınırı aşmaması gerekiyor. Bunun üzerindeki miktarların gümrüǧe bildirilmesi şart. Bu kurala uymayanları para cezası bekliyor.

Geçtiǧimiz yıllarda özellikle Türkiye’den karayolu ile gelen ve üzerinde yüklü miktarda nakit bulunduran bir çok sürücü gümrük kontrolünde yakalanmıştı. Uçakla gelenler de havaalanlarında yapılan kontrollerde sık sık bilgisizliklerinin kurbanı oluyorlar.

Yetkililer, sadece AB’ye girerken deǧil, çıkarken de 10000 Euro sınırının geçerli olduǧuna dikkat çekiyorlar.

Şunu hatırlatmakta fayda var: Sınır sadece bir kişinin üzerinde taşıyabileceǧi miktarı belirliyor. Yani iki kişi paylaşırsa yanında daha fazla para da getirebilir.

Son olarak Köln/Bonn Havaalanı’nda yapılan aramalarda yine Türkiye’ye uçmak isteyen yolcuların üzerinde sınırı aşan nakit para bulundu. Alman Gümrüǧü’nün verdiǧi bilgiye göre Türkiye ve İran’a uçmak isteyen, ayrıca Fas’tan Almanya’ya gelen toplam dört yolcunun üzerinde 52.210 Euro bulundu. Yolcular „10000 Euro sınırı olduǧunu bilmiyorduk“ dediler. Yanlarında taşıdıkları miktarı gümrüǧe bildirmedikleri için yolcular hakkında yasal işlem başlatıldı.

Alman Gümrük yetkilileri bir kez daha hatırlatmada bulunarak „10000 Euro’yu aşan miktarı AB’ye giriş veya çıkışlarda bildirmeniz gerekiyor“ dediler.

32 YORUMLAR

  1. Merhaba
    Almanyadan Türkiye ye 10 000 euronun üzerindeki parayı alman gümrüğüne beyan edersem benden ücret alırlarmı?

    Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  2. İyi günler, kişi başı yasal sınırlar dahilindeki parayı iki kişi Almanyadan geçirip, Türkiye’ye tek kişi üzerinde geçirmek yasal mıdır? Türkiyeye girişte yasal bir sınır bulunuyor mu? Teşekkürler

  3. Merhaba, Almanyadan kişi başına düşen yasal sınırlar içinde parayı iki kişi çıkarıp, Türkiye’ye tek kişi üzerinde geçirilebilir mi? Türkiye’ye girişte yasal bir mebla söz konusu mu? teşekkürler.

  4. İyi günler devletten yardım alan bir kişi devlet oturum vermiş bir kişi 10 bin euro türkiyeye yanında getirebilirmi yinede devletten yardım alıyor ama

  5. İyi günler türkiyeden yurtdışına 9999 euro veya daha fazlasını götürmek istesem nasıl bir yol izlemeliyim her iki gümrüğede bildirmekmi zorunlu birde vergi kesintisi felan oluyormu tesekkurler

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin