Yanında 9999 Euro’dan fazla para götüren pişman oluyor!

8032
para, Euro

Tatil

Sadece Avrupa’ya dönerken değil, Türkiye’ye giderken de yanınızda 9999 Euro’dan fazla para taşımayın. Kurala uymayan bir yolcu şuan bin pişman.

Avrupa’da gümrük kuralları gereği yolcunun beraberinde taşıyabileceği nakit para miktarı 9999 Euro ile sınırlı. Bunun üzerindeki miktarların (10.000 Euro ve üzeri) gümrüğe deklare edilmesi, yani bildirilmesi gerekiyor. Para kaçakçılığı ve terör eylemlerinin finanse edilmesini engellemek için konulan bu sınır bir çok vatandaşımızın başına bela oluyor. Daha önce defalarca yaşanmasına rağmen hala bazı Türkiye yolcuları yanlarında yüksek miktarda parayla gümrük kontrolüne yakalanıyorlar.

Öncelikle şunu belirtelim: Sadece Avrupa’ya dönerken değil, Türkiye’ye giderken de yanınızda 10.000 Euro’dan fazla taşımayın. Veya illa taşımanız gerekiyorsa bunun kaydını yaptırın. Bu hem karayolu, hem de havayolu için geçerli.

Para var mı diye sordular

Bu kurala uymayan bir yolcu, Münih Havaalanında hayatı boyunca unutamayacağı bir olayla karşılaştı. 43 yaşındaki yolcunun üzerinden tam 444 bin Euro çıktı.

Münih Gümrük Dairesi’nin verdiği bilgiye göre Türkiye’ye uçmaya hazırlanan yolcuları denetleyen gümrük memurları, 43 yaşındaki yolcuya “Yanınızda ne kadar nakit para var?” diye sordu. Yolcu “Oldukça fazla” yanıtını verince ceplerini boşaltması istendi. Yolcu bunun üzerine tam 444 bin Euro’yu yetkililere teslim etti. Kişi, bunları spor şans oyunlarından kazandığını ve Türkiye’de bir yatırımda kullanmak istediğini söyledi. Anlaşılan uygulamadan habersiz olan yolcu şimdi yüksek miktarda bir ceza ödemek zorunda. Bu arada gümrük yetkilileri, paranın beyan edilmesinin ücretsiz olduğunu da hatırlattılar.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin