Yabancılar aracını Türkiye’de ne kadar süre bırakabilir?

653
Türkiye

Tatil

Yurtdışından Türkiye’ye araç götürmek isteyenler bize sık sık sorular yöneltiyorlar. www.turizmavrupa.com sayfamıza soru yönelten bir okurumuz, sadece yabancı pasaporta sahip bir kişinin aracını Türkiye’de ne kadar süre bırakabileceğini sormuş. Bu konu ele alınırken sadece yabancı pasaport sahipleri ile “Mavi Kart“ sahibi kişilere ayrı haklar tanındığını unutmamak gerekir. Yani Mavi Kart sahipleri araçlarıyla daha uzun süre Türkiye’de kalabiliyorlar.

Konuyla ilgili Türk makamlarının verdiği bilgi şu şekilde:

„Yurtdışında yerleşik vatandaşlarımız ile Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı uyruklular, yabancı plakalı taşıtlarını hiçbir ücret ödemeden 2 yıla (730 gün) kadar Türkiye’de bulundurma ve kullanma imkânına sahiptir.

Türkiye’de oturma izni bulunan yabancı uyrukluların taşıtlarına verilecek süre 730 günü aşmamak üzere ikamet tezkeresinde belirtilen süre kadar olabilir. Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişilere 180 günde toplam 90 gün süre verilir.

Örnek: 01.03.2018 tarihinde taşıtıyla Türkiye’ye gelen oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişinin (mavi kart hamili olanlar hariç) taşıtına 30.05.2018 tarihine kadar süre verilir.

8) Türkiye’de oturma izni bulunmayan yabancı uyruklu kişiler, taşıtlarına verilen sürenin tamamını kullanmadan yurtdışına çıkarak taşıtlarıyla yeniden Türkiye’ye geldiklerinde kalan süre verilir.

Örnek: 01.03.2018 tarihinde taşıtı ile birlikte Türkiye’ye gelip 30 gün kalarak 31.03.2018 tarihinde yurtdışına çıkan yabancı uyruklu kişi, 30.04.2018 tarihinde Türkiye’ye taşıtı ile birlikte tekrar geldiğinde bu sürede başka bir taşıt getirmemiş ise 90 günden daha önce kullanılan 30 gün düşülerek kalan 60 gün süre verilir ve taşıt 29.06.2018 tarihine kadar Türkiye’de kalabilir.

(A)

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin