Yabancı ehliyetlerin Türkiye’deki geçerlilik süresi uzatıldı

4437
yabancı

Tatil

Yabancı ehliyetlerin Türkiye’deki geçerlilik süresi uzatıldı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları yabancı plakalı araçlarıyla Türkiye’de iki yıl kalabiliyorlar. Fakat bir yıldan fazla kalacak olanlar yurtdışındaki ehliyetini bu sürenin sonunda Türk ehliyetiyle değiştirmesi gerekiyordu. Artık bu sorun ortadan kalktı. Türk vatandaşları, dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleriyle Türkiye’ye giriş yaptıkları tarihten itibaren en fazla 2 yıl süreyle araç kullanabilecek.

Ehliyetlerin geçerlilik süresi 1 yıldan 2 yıla çıkarıldı

Dün Resmi gazetede yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerinin yabancı ülkelerden almış oldukları ehliyetle Türkiye’de araç kullanabilecekleri süre 1 yıldan 2 çıkarıldı. Vatandaşlarımız bundan böyle, yabancı ehliyetleriyle 2 yıl boyunca Türkiye’de yabancı veya Türk plakalı araçları kullanabilecekler. Bu düzenleme ile başta emekliler olmak üzere Türkiye’de uzun süre kalan vatandaşların önemli bir talepleri yerine getirildi. Öngörülen iki yıllık süre kişinin yurtdışına çıktıktan sonra Türkiye’ye girişinin her seferinde yenileniyor.

Öte yandan Türkiye’de 6 aydan fazla bulunanlar, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunlu.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin