Vizeyi aldığınız ülkeye uçun

4930
Vize, Avrupa

Tatil

Türkiye’den Avrupa’ya seyahat edecek Türk vatandaşları, ilk olarak vize aldıkları Schengen ülkesine uçmalılar. Aksi taktirde yolculuğunuz kısa sürebilir.

Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’den Avrupa’ya turist olarak gelen bir çok Türk vatandaşı, ilk olarak Schengen vizesini aldığı ülkeye uçmadığı için büyük sorunlar yaşadı. Özellikle Almanya’daki havaalanlarındaki yetkililer, Türk turistleri ya saatlerce beklettiler, ya da ülkeye sokmayıp geriye bile gönderdiler. Örneğin Türkiye’de Fransa Konsolosluğuna gidip Schengen vizesi alanlar, daha sonra ilk olarak Fransa yerine Almanya’ya uçtukları için bu sorunu yaşadılar. Yetkililer de her defasında “İlk olarak vizeyi aldığınız ülkeye uçmalısınız” uyarısında bulunuyorlar.

Daha sonra geçersiniz

Benzer sorunlar yaşanmaması için Türk Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı uyarıya bir göz atalım: “Schengen vize rejimi yönetmeliği gereği, vizenin alındığı ülkeye ilk giriş yapma mecburiyeti bulunmaktadır.Örneğin, İtalya için alınan vize ile önce Almanya’ya gitmek mümkün olmamaktadır. Ancak bir kere İtalya’ya gidildi ise İtalya’yı takip eden seyahatlerde diğer Schengen ülkelerine seyahat etmek mümkündür. Seyahatin süresi vizenin üzerinde kayıtlı süre ile sınırlıdır.Bu çerçevede, Schengen bölgesine seyahat edecek vatandaşlarımızın vizelerini ilk giriş yapacakları ülkenin temsilciliğinden almaları hususu önem taşımaktadır.

Schengen’e üye ülkeler şunlar:

Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

AB’ye üye olmayan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lichtenstein da Schengen bölgesine dahildir.

1 YORUM

  1. Almanya gibi güclü bir ülke Bu Tür uygulama lari istedigi gibi uygular , uygulatir Maduru ise
    Bizim kendini akilli sanan insanimiz olur , išini formaliteden yirtmak icin hic olmadin bir ülkede Vize Alir biletinide almanyaya Asil gitmek istedigi şehre, sınır girişinde pasaport polisine başlar hikaye anlatmaya :)))) kimseni dinlerki kural, kanun açık ve ortada ders almayanlara duyurulur bundan sonra çok kisinin Alman sınır girişlerinde canı yapanaçaktir… Ben söylemiştim demek istemiyorum ltf dikkat.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin