Virüs belirtisi olanlar bu ilaçlardan uzak durmalı

2399
Virüs

Tatil

Ölümcül korona virüsü ile ilgili önemli bir açıklama yapan sağlık uzmanları, bazı ilaçların kullanılmaması çağrısında bulundu. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere bir çok uzman ve kuruluş, virüs şüphesi bulunan kişilerin ibuprofen almamasını önerdi. Yetkililere göre bu ilaç bazı durumlarda hastalığın seyrini kötüleştirebiliyor. Bu nedenle ilaç sadece doktor tavsiye ettiğinde kullanılmalı. Yetkililer bunun yerine paracetamol kullanmanın daha doğru olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlar bunun yanı sıra İbuprofen gibi Asprin ve Diclofenac kullanılmasını da tavsiye etmiyorlar. Ancak henüz elde net bir bilgi olmadığı için bu konuda kesin bir açıklama yapmanın da mümkün olmadığına dikkat çekiliyor. Yetkililer, sadece tedbir amaçlı halkı uyardıklarının altını çiziyorlar.

Ayrıca hastaların paracetamol kullanımında da dikkatli olması gerektiği ve önerilen günlük dozun üzerine çıkmaması gerektiği de belirtiliyor.  Yapılan bu açıklamalar sonrasında bazı bölgelerde eczanelerde paracetamol satışları kısıtlandı ve kişi başına sadece az miktarda satış yapılma uygulamasına geçildi. Ayrıca dünyada birçok ülke virüs için ilaç çalışmalarını sürdürüyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin