Vinyette bu hataları yapanlar yüksek para cezası ödüyor

663
yüksek para

Tatil

Avrupa’dan Türkiye’ye yolculuk yapanlar geçtikleri ülkelerde otoyol ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Her ülkenin fiyatları ve ödeme şekli farklı. Bazılarında elektronik vinyet satın alınırken, bazılarında hala aracın camına pul yapıştırılıyor. Hangi sistem olursa olsun bazı sürücüler yaptıkları basit hatalar nedeniyle yüksek para cezası ödemek zorunda kalıyorlar. Bugün bazı örnekler vererek sürücüleri uyarmak istiyoruz. Lütfen şu hususlara dikkat edin:

Vinyet pulunu ülkeye girmeden önce gelen benzin istasyonlarından veya en geç sınır kapısında satın alın. „Nasıl olsa daha alırım“ düşüncesiyle yola devam edip satış noktası bulamayanlar ve kontrol edilenler ceza ödemek zorunda kalıyor.

Vinyet pulunu aracın camında yanlış yere yapıştıranlar para cezası ödemek zorunda kalıyor. Pulun nereye yapıştırılacağını iyi araştırın. Bu genellikle pulun arkasında veya satış noktasında yazıyor. Ülkeden ülkeye farklılık olabiliyor.

Pul satın alıp bunu aracın camına yapıştırmayanlar da ceza ödemek zorunda kalıyor. Bu durumda otoyolu kaçak kullanmış oluyorsunuz.

Pul satın alıp bunu cama bantla tutuşturmak da yasak. Bu durumda hakkınızda yasal işlem bile başlatılabilir ve yüksek para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Elektronik vinyet ugulaması olan ülkelerde satın alma işlemi sırasında aracınızın plakasının sisteme doğru işlendiğinden emin olun. Plakada hatalı giriş yapılması durumunda otoyolu kaçak kullanmış sayılıyorsunuz.

Elektronik vinyet satın aldıktan sonra makbuzu sakın atmayın ve uzun süre saklayın. Bazen aylar sonra bile evinize ceza gelebilir. Bu makbuz sayesinde ödeme yaptığınızı kanıtlayabilirsiniz.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin