Vergi yasası gurbetçinin hakkını ihlal ediyor

757
vergi

Tatil

Avrupa’da yaşayan Türkleri yüksek kar payı vaadiyle kandırarak paralarını dolandıran holdinglerle ilgili tartışmalar sürüyor. Holdinglerin TBMM’de kabul edilen yeni vergi yasası ile koruma altına alındığı görüşünü savunan Köln Barosu Avukatı Seydi Koparan Deutsche Welle Türkçe’ye şu açıklamayı yaptı: ”Bu akıllara ziyan bir uygulama, hukuk ilkeleri ayaklar altına alınıyor”.

Vergi yasası hukuk ihlali

Köln Barosu’ndan avukat Seydi Koparan TBMM Genel Kurulu’ndan geçen yasa teklifini “hukuk ihlali” olarak değerlendirdi. İlgili değişikliğin sadece bir şirkete yönelik yapıldığını kaydeden Koparan, “Amaç burada şimdi adı Bera olan Kombassan’ı korumak. Oysa hukuk devletlerinde bir şirkete, bir kişiye has yasa çıkarılmaz. Bu akıllara ziyan bir uygulama, hukuk ilkeleri ayaklar altına alınıyor” dedi.

Artık dava açılamayacak

Koparan, “Bu yasa şu anlama geliyor; Kombassan’a karşı artık, ‘Beni kandırdınız’ diye dava açılamayacak. Kimse ‘ben size ortak değilim. Benden kar payı karşılığında para aldınız. Beni kandırdınız’ diyemeyecek. Devam eden davalarda da yargıç yeni yasaya göre davayı reddedebilecek. Kanun bunun için yapılıyor. Bir insan kandırıldığını ileri sürerek niye hukuki yollarla hakkını arayamayacak? Böyle bir yasa olur mu?” diyerek tepki gösterdi.

Hukuk mücadelesi veriliyor

Almanya’da holdingler tarafından aldatıldığını ileri süren çok sayıda kişi için Almanya ve Türkiye’de davalar açtıklarını belirten Koparan, “12-13 yıldır hukuk mücadelesi veriyoruz. Almanya’daki davalar kısa sürede sonuçlandı. Alman yargıçlar dolandırıcılığı gördü ve paraların iadesine karar verdi. Ancak Türkiye uzun süre bu kararları tanımadı. Şimdi Türkiye’deki mahkemeler de müvekkillerimiz lehinde kararlar almaya başladı. Ve tam bu süreçte Meclis devreye girdi ve hukukun önünü tıkadı” diye konuştu.

“İnsanlar dolandırıldı”

Avukat Seydi Koparan Avrupa’da para toplayan holdinglerin insanların dini ve milli duygularını istismar ettiklerini söyledi. Vaat edilen yüzde 20, yüzde 30 kar payının inandırıcılıktan uzak olduğunu ifade eden Koparan, bu oranın dünyanın hiçbir ekonomisinde mümkün olmadığını kaydetti. “Ama vatandaşların bunu anlayacak ekonomi bilgileri yoktu. Üstelik paralar genellikle camilerde toplandı. İnsanların dini duyguları sömürüldü” diyen hukukçu, “Türkiye’ye yatırım yapılacağı, istihdam yaratılacağına” inanan insanların paralarını verdiklerini belirtti ve “Vaat edilen kar payları ilk yıllarda kısmen verildi. Çünkü böylece yeni kişilerden paralar toplandı. Ama sonra ne kar ne de ana paralar geri ödendi. Bu insanlar açık, net şekilde kandırıldı ve dolandırıldı. Çoğu parası olmadığı için dava açamadı. Hukuk sigortası olanlar dava açtı” şeklinde konuştu.

Yasa neyi içeriyor?

DW Türkçe’nin haberine göre; Avrupa’da Kombassan Holding olarak para toplayan, daha sonra adı Bera Holding olarak değiştirilen şirket aleyhine dava açılmasının da engelleneceği yasa değişikliğiyle alacaklılar hissedar olarak kabul edilecek. Bu kişilere ortaklık verilecek ve böylece açılan tüm davalar düşecek. Bera Holding Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklama yaparak, teklifin kanunlaşmasıyla birlikte haklarındaki davaların düşeceğini, devam eden davaların da ortadan kalkacağını bildirmişti.

(H.S)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

“Gurbetçinin 600 bin markını holdingler yuttu”

Holding mağdurlarına kötü haber

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin