Vekalet sadece konsolosluktan mı alınır?

8261
vekalet

Başkasına ait otomobille Türkiye’ye yolculuk yapmak isteyenler “Vekaleti sadece konsolosluktan mı alabilirim” diye soruyor. Cevabı haberin devamında bulabilirsiniz:

Karayolundan Türkiye’ye seyahat edecek okurlarımız merak ettikleri konularla ilgili soruları bize (www.turizmavrupa.com) yöneltmeye devam ediyorlar. Bugün, başkasına ait otomobille yolculuk yapmak isteyenlerin sık sık yönelttiği bir soruya cevap vermek istiyoruz. Almanya’dan bir okurumuz vekalet ile ilgili şu soruyu yöneltmiş: “Merhabalar, ben 4 haftalığına Türkiye’ye arabayla gitmek istiyorum. Almanya’da yaşadığımız yerden konsolosluk çok uzakta. Araba annemin üzerine kayıtlı. Aracı ben götüreceğim için vekaleti konsolosluktan almaya mecbur muyum? Yoksa ADAC gibi şirketlerden de alabilir miyiz?”

Cevap:

Araç annenizin üzerine kayıtlı olduğu için vekalet almanız gerektiği doğru. Bunu hem konsolosluk, hem de üyesi olduğunuz ADAC gibi otomobil kulüplerinden alabilirsiniz. Yani illa konsolosluktan alınacak diye bir mecburiyet yok. Bu özellikle sizin gibi konsoloskluğa uzakta oturanlar açısından büyük bir avantaj.

Bazı okurlarımız “ADAC’den aldığım vekaleti tercüme ettirmem gerekiyor mu?” diye de soruyor. Bu konuda da ayrı bir işlem yaptırmanıza gerek yok. Vekaleti almak için gittiğiniz ADAC şubesinde size Almanca’nın yanı sıra aralarında Türkçe’nin de bulunduğu tercümeleri zaten verilecektir. Dikkat etmeniz gereken tek konu, yanınızda sadece orijinal belge götürmeniz. Yani vekaletin fotokopisi ile yola çıkmayın. Vekaleti verecek olan kişinin de şubeye gidip imza atması gerekiyor.

(A)

 
YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link ekleyerek sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

2 YORUMLAR

  1. Yaptiniz haberler cok güzel. Sadece benim bu soruyu sordum diye extra bir Link olusturmussunu. Cok memnun oldum ve bu sitenin daha coook yillarla dilegiyle. Saygilarimla Yahya Özkan Koblenz Almanya

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin