Vekalet araç ile izine gidecekler bu bilgileri okumalı

460
Vekalet

Tatil

Birçok vatandaşımız daha hesaplı olduğu için Türkiye’ye otomobille seyahat ediyor. Kendi araçları dışında başka kişilere ait araç ile de seyahat edebiliyorlar. Karayolundan Türkiye’ye seyahat edecekler, başkasına ait bir araç kullanmak istediklerinde vekalet almaları gerekiyor. Brüksel Başkonsolosluğu vekâlet araç ile Türkiye’ye gidecekleri bilgilendirdi. Bilgiler aşağıda:

Bir şirkette çalışan kişinin şirket arabasıyla Türkiye’ye gitmesi: Şirketinizin yetkilisi bu aracı kullanıp Türkiye’ye götürebileceğinizi belirten ve arabanın detaylı bilgilerini içeren bir belgeyi Başkonsolosluğa gelerek veya Belçika noterine giderek ya da Commune’e giderek düzenletmesi gerekir. Şayet belge Commune’den yâda Belçika noterinden alınmışsa, Bu belgenin listemizde bulunan bir yeminli tercüman tarafından Türkçeye çevrildikten sonra, Başkonsolosluğumuzda tasdik edilmesi gerekmektedir.(Başkonsoloslukta tasdik doğrudan kasada yapıldığından ayrıca sıra beklemeniz gerekmekte)

Şirket sahibinin kendi şirketi adına kayıtlı araçlarıyla Türkiye’ye gitmek isteyenler: Aracı şirket sahibi Türkiye’ye götürecek ise, kişi kendi kendine vekalet vermeyeceğinden; bağlı olduğu O.N.S.S bürosundan alacağı şirketin yetkili olduğunu gösteren “attestation” yeminli tercümana çevirterek çeviriyi konsolosluğa onaylatması yeterlidir.

Başka birine veya başka bir şirkete ait araçla Türkiye’ye gitmek isteyenler:

Araç veya şirket yetkilisinin arabayı kullanacak kişiye vekâlet vermesi gerekmekte: Gerekli belgeler:

1.Araç başka bir kişiye ait ise araç sahibi;

-Türk nüfüs cüzdanı

-Aracın pembe kartı(Carte Grise)

– Aracı Türkiye’ye götürecek kişiye ait kimlik belgeleri (T.C. kimlik no, Adı soyadı, Doğum yeri ve tarihi, Baba adı) ile şahsen başvurması gerekmektedir.

Araç bir şirkete ait ise şirketin imza yetkilisi(yönetici)

-Şirket yöneticisinin imza yetkili olduğunu kanıtlayan, şirketin bağlı bulunduğu O.N.S.S bürosundan alınacak, geçerlilik süresi 30 gün olan, mühürlü ve imzalı belge (ya da; şirket yönetdicisinin imza yetkili olduğunu kanıtlayan Chambre e Commerce’den alınacak, geçerlilik süresi, 30 gün olan extrait BCE belgesini beraberinde getirmesi getirmektedir.)

-Aracın pembe kartı (Carte Grise)

-Aracı Türkiye’ye götürecek kişiye ait kimlik bilgileri (T.C. kimlik no, Adı soyadı, Doğum yeri ve tarihi, Baba adı) ile şahsen başvurması gerekmektedir.

Önemli not: Aracı kullanacak kişi ile şirket yetkilisi aynı kişi ise vekâlet verilmesi mümkün değildir

Tüm belgelerin orijinal, imzalı ve kaşeli olması gerekmekte.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin