Vatandaş çaresiz: Uçak bilet fiyatları ikiye katlandı

836
Uçak

Tatil

Yaz sezonunun açılmasıyla birlikte uçak bilet fiyatlarında da artış yaşandı. Gerek yurtiçi gerek yurtdışı uçak bilet fiyatları neredeyse ikiye katlandı.  Özellikle yurtiçinde vatandaşlar otobüs yolculuğuna yöneldi.  Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılmasıyla birlikte şimdiden otobüslerde yer kalmadı. Otobüs firmaları ek seferler yapmayı planlıyor.

Uçak bilet fiyatları pahalı olunca otobüslerde yer bulmak zorlaştı

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde terminallerde bilet arayışında olan yolcular arttı. Birçok yolcu bilet bulamadığı için şimdiden mağdur. Gidiş-dönüş biletini önceden ayarlayan yolcular şanslı. Vatandaşın neden otobüs yolculuğunu daha çok tercih ettiğini size hem havayolu hem de otobüs bilet fiyatlarını karşılaştıracak örnekler verelim.

Örnek olarak İstanbul’dan Sivas’a yolculuk yaklaşık 14 saat sürüyor ve bilet fiyatları 150 TL civarında. İstanbul-Sivas arası uçak bileti Haziran ayında 280 ile 350 TL arasında.  Ankara-Antalya arasında otobüs bilet fiyatı Haziran ayınında 95-100 TL arasında. Yolculuk ise 8 saat sürüyor. Fakat Antalya- Ankara arası uçağın bilet fiyatları haziran ayında 250 ile 450 TL arasında.

İzmir Malatya arası otobüs (yolculuk 18 saat) bilet fiyatı Haziran ayında 160 TL civarında iken, uçak bileti ise 350 TL’den başlıyor. Üstelik aktarmalı olanlar 600 TL’ye kadar çıkıyor.

Kısacası ekonomik olarak daha uygun olan otobüs yolculuğu yazın daha çok tercih ediliyor.

(G.Ş)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin