Uzmanlar uyarıyor “Yaza kış lastikleriyle girmeyin”

1855
lastik

Tatil

Havaların ısınmasıyla birlikte uzmanlar araç sahiplerine “yaz lastiği” kullanmaları konusunda uyarıda bulundular. Detaylar haberde… 

Mevsimine uygun lastik kullanımı hem güvenli sürüş hem de araç performansı açısından büyük önem taşıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte oto lastikçileri de yoğun bir döneme girdi. Uzmanlar, araç sahiplerine mevsimine uygun lastik kullanmalarını tavsiye ediyorlar. Araç sahiplerine tavsiyeler şunlar:

-Yazın yaz lastiği, kışın ise kış lastiği kullanmak gerekir. Çünkü yazın kış lastiği kullanmak lastikleri çabuk yıpratır. Böylece araç performansını, yol tutuşunu ve fren mesafesini olumsuz etkiler. Özellikle yazın kış lastiği kullanmak, fren mesafesini artırıyor.

– Mevsimine uygun lastik kullanmamak yakıt tüketimini artırır. Yaz lastiklerinin dönme direnci kış lastiklerine oranla daha düşüktür. Bu nedenle yazın yaz lastikleri daha az yakıt harcar ve daha az aşınır.

-Kış lastikleri, yaz mevsiminde 7 derecenin üstündeki hava koşullarında daha uzun fren mesafesine neden olur. Yaz lastikleri deseni ve sırt hamurunun özelliği nedeni ile kış lastiğine göre daha sessizdir.

-Kış lastiği çıkarılmadığı takdirde aracınızın balansının bozulmasına ve kış lastiğinizin erken erimesine neden olur.

-Sıcaklıkların 7 derecenin altına düştüğü bölgelerdeki sürücüler hemen yazlık lastiklerine geçmemeli.

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin