Usta Sılayolu sürücülerine soruyoruz: Sizce hangi görüş doğru?

937
Sılayolu

Tatil

Usta Sılayolu sürücülerine soruyoruz: Sizce hangi görüş doğru?

Bu yıl koronavirüs nedeniyle daha sönük bir Sılayolu sezonu geçirdik. Geçtiğimiz yıllara nazaran daha az vatandaşımız Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat etti. Ancak buna rağmen yine ne yazık ki üzücü trafik kazası haberleri aldık, can kayıpları yaşandı. Kazaların bir çoğunda sebep uykusuzluk ve aşırı yorgunluk. Biraz durup dinlenmek ve uyumak yerine son ana kadar direksiyon başında kalanlar, hem kendilerini hem de başkalarını tehlikeye atıyorlar.

Enerji içeceği mi uyku mu?

Peki direksiyon başında uyuya kalmamak ve bu tür facialara yol açmamak için hangi aralıklarla mola vermek gerekir? Bu konuda yıllardır Avrupa’dan Türkiye’ye yolculuk yapan Sılayolu sürücülerinin görüşünü almak istiyoruz….

Kimine göre 2-3 saatte bir mola vermek, araçtan inmek, yüzünü yıkamak, kahve veya enerji içeceği içmek yeterli.

En az yarım saat uyku şart

Bazıları ise bunu yetersiz buluyor ve mutlaka yarım saat uyumak gerektiğini düşünüyorlar. Sürücüler “Hiçbir şey uykunun yerini alamaz. Sürücü mutlaka gözlerini kapatıp dinlenmeli” diyorlar.

Yine bazıları ise 5-6 saatte bir mola vermekten yana.

Hiç uyumadan seyahat etmek büyük çoğunluk tarafından kabul edilmiyor ve eleştiriliyor. Deneyimli sürücüler “Ne kadar iyi şoför olursan ol hiç uyumadan Türkiye’ye tek şoför yolculuk yapmak yanlıştır. Gereksiz yere riske girmektir” diyorlar.

Sizce?….

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

1 YORUM

  1. Almanya Bonn/ türkiye aydin yolculumda. Kesinlikle uyumak lazim. Yarim Saat az. Ben üc Saat uyudum ve o uyku ile edirneye kadar rahat geldim. Edirnede bir otele gidip aksam yemek Dusch 8 saat uyku ile ertesi aksam rahat bir sekilde aydina vardim.
    Selamlar sevgiler

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin