Uşak: Taşyaran Vadisi doğa turizminin vazgeçilmezi olacak

3899
Taşyaran Vadi

Tatil

Uşak-İzmir karayolu 40. kilometresinde merkez Ulucak köyü sınırları içinde bulunan Taşyaran Vadisi,  ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

2016 yılında tabiat parkı statüsüne kavuşan Taşyaran Vadisinin, bölgede hummalı bir şekilde sürdürülen çalışmalarla bu yaz ziyarete açılması hedefleniyor. Jeolojik açıdan birbirinden ilginç doğa harikalarını barındıran vadi, yaklaşık 2 bin 500 metre uzunluğunda bir yürüyüş güzergâhına sahip.

Çalışmaların devam ettiği Taşyaran Vadisinde incelemelerde bulunan ve vadiye gezmeye gelen vatandaşlarla bir süre sohbet eden Vali Ahmet Okur, Uşak’ın gizli kalmış pek çok doğal güzelliğe sahip olduğunu, Taşyaran Vadisinin sahip olduğu bu güzelliklerle doğa turizminin vazgeçilmezleri arasında yer alacağını, el değmemiş bu bölgenin doğal haline zarar vermeden turizme kazandırılması için çaba sarf ettiklerini ifade etti.

Kışın akarsuyun donmasıyla vadinin adeta ‘buzdan akvaryum’a dönüştüğünü, bölgede suyun şekillendirdiği kayalar, özgün bitki örtüsü ve doğal güzelliklerle dikkatleri üzerine çekeceğini belirten Vali Ahmet Okur, Uşak’ın sanayi ile olduğu kadar tarihi ve turistik alanlarıyla da ön plana çıkması ve tanıtımı için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.

Vali Okur, vadide devam eden çalışmalarla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Yapılan proje çalışmalarıyla ziyaretçilerini en iyi şekilde ağırlanması, buraya yakından ve uzaktan gelenlerin ihtiyaçlarının karşılanması, turizm açışından elverişli bir destinasyona dönüştürülmesi için kısa sürede önemli işler yapıldı. Burada ilk etapta vadiye ana yoldan ulaşımı sağlayacak ham yol tamamlandı, vadinin içinde doğal ortama uygun doğal taş merdivenler inşa edildi. Çeşitli noktalara vadinin tüm güzelliğini seyredebilmek, piknik yapıp dinlenebilmek amacıyla 55 adet kamelya, çocuklu aileler için de oyun grubu yapıldı” dedi.

Gözlem kulesi ve yürüyüş güzergâhına ferforje korkuluk için iki ihale yapıldığını bu çalışmaların üç ay içinde tamamlanacağını ifade eden Vali Okur “Çalışmaların bir an önce tamamlanması başta Uşaklı vatandaşlarımız olmak üzere yerli ve yabancı misafirlerimiz için bölgenin turizme kazandırılmasını arzu ediyorum. Vadi zemininde yürüyüş yolları, belirli yüksekliklerde cam seyir terasları ve asma köprüler oluşturmak istiyoruz.

Bölgenin dokusunu bozmadan bu doğa harikasına ziyaretçi çekmeyi hedefliyoruz. Vadiye gelen ziyaretçilerin en az bir kaç saat bölgede zaman geçirmesini, yapmayı planladığımız kır kafeteryası ve yöresel ürünler satış yerlerinden de faydalanacaklarını umuyoruz. İzmir-Ankara karayolu üzerinde yer alan bölge inşallah ilimiz için çok önemli bir turizm alanı haline gelecek. Ulubey ilçemizdeki cam teras gibi burada da bir seyir terası ve camdan yapılmış köprü vadinin kısa zamanda tanınmasına imkan sağlayacak. Yine bu yıl içinde çeşme, tuvalet, otopark, doğal taş yol kaplaması, yürüyüş yolları, elektrik ve su tesisatına ait işler bu yıl içinde tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

Kaynak: www.usak.gov.tr

Taşyaran vadi
Foto: www.usak.gov.tr
Taşyaran Vadi
Foto: www.usak.gov.tr
Taşyaran Vadi
Foto: www.usak.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin