Urfa fıstığında hasat başladı

79
Urfa

Tatil

Urfa fıstığında hasat başladı

Türkiye’de fıstığın anavatanı olarak bilinen Şanlıurfa’da “Fıstık Hasatı” şenliği düzenlendi. Fıstık hasatına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Urfa fıstığımız, kuruduğunda ayrı bir lezzet, yaş iken ayrı bir lezzet, baklavamızda ve tatlılarımızda ayrı bir lezzet olarak vazgeçilemeyen bir lezzetimizdir” dedi.

Türkiye’de 100 bin tonu aşkın fıstık üretimi ile birinci sırada yer alan Şanlıurfa’da Urfa Fıstığı hasadı başladı. Karaköprü ilçesine bağlı Korukesen mahallesinde başlayan Urfa Fıstığı hasadına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Keten Köyneği” Fıstığı olarak bilinen Urfa Fıstığını topladı.

Kırmızı fıstığın en fazla yetiştiği şehir Şanlıurfa

Fıstık hasatında konuşan Başkan Beyazgül, “Urfa fıstığı hakikaten gelişi gözlenen bir meyvemizdir. Fıstığımızın özellikleri çok daha farklı diğer illerle kıyaslanmayacak bir lezzete sahip keten köyneği fıstık dediğimiz sadece Urfa’da yetişiyor. Şanlıurfa bir tarım şehri, GAP Bölgesinin önemli bir şehri ve bu şehirde pamuk, fıstık, isot ve bir çok ürün çok güzel lezzeti ile burada yetişmektedir. Neden dediğimiz zaman gerçekten güneşin, suyun ve toprağın şehri burası. Bereketli hilalin hemen ucunda, tarihimiz Göbeklitepe tarihine kadar dayanır. Kırmızı fıstığın en fazla yetiştiği şehir Şanlıurfa’dır, bu sene hasat olduğu oldukça fazla, bereketli, bundan dolayı da çiftçimiz mutlu. Bu bereketin daim olmasını diliyoruz. Fıstıklarımız bir kısmı ihracata tabi tutuluyor, bir kısmı iş tüketiminde ve yaşken şehrimizde ve civar illerde tüketilen bir ürünümüzdür. Fıstıklıklarımız gün geçtikçe artmakta, insanlarımız da bunun değerini anlamaktadır, çünkü gerçekten dünyada çok az yetiştiği bu fıstığın pazarlama ve tüketim sorununu bulunmamaktadır. Kuruduğunda ayrı bir lezzet, yaş iken ayrı bir lezzet, baklavamızda ve tatlılarımızda ayrı bir lezzet vazgeçilmeyen bir lezzet. Urfa’mız için bu fıstık sezonu hayırlı uğurlu ve bereketli olsun” dedi.

Türkiye’de yetişen fıstığın yüzde 42’si Şanlıurfa’da yetişiyor. 1 milyon 500 bin dönüm fıstık alanı olan kent Türkiye birincisi konumunda bulunuyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin