Üniversiteli gençlerden yerli PCR testi projesi

39
PCR

Tatil

Üniversiteli gençlerden yerli PCR testi projesi

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 4.sınıf öğrencileri PCR testi ile Alişan Aygar ve Elif Ege Diken’in lisans bitirme tezi projeleri TEKNOFEST’te yarışacak.

TÜBİTAK 2209-B Sanayiye Yönelik Lisans Araştırma Projeleri Desteği Programı kapsamında desteklenen, “Peltier Soğutucu ile Hassas Sıcaklık Kontrollü Polimeraz Zincir Reaksiyon Cihazı Tasarımı” adlı proje, Covid-19 tanısında sahada kullanılarak hızlı sonuç vermesi sayesinde karantina süresinin azaltılması ve hastalık yayılımının yavaşlatılmasına önemli katkı sağlayacak.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, projeyi gerçekleştiren öğrencileri makamında ağırladı. Gençlerin bilime sundukları katkılardan dolayı memnun olduğunu ifade eden Rektör Budak, “Egeli gençler, topluma fayda sağlayacak projeler üreterek toplumla iç içe olma, toplumla bütünlük sağlamada köprü oluyorlar. Proje kapsamında geliştirilecek cihaz hem düşük maliyet sağlayacak hem de yerli ve milli olma özeliği taşıyor. Ülkemizin ve dünyanın içinde bulunduğu zorlu pandemi sürecine büyük destek sağlayacak projelerinden dolayı öğrencilerimizi ve danışman hocalarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum. Öğrencilerimizin, Ağustos ayında gerçekleşecek TEKNOFEST yarışmasından da iyi bir dereceyle döneceklerine inanıyorum” dedi.

Düşük maliyetli ve yerli PCR testi

Geliştirilecek olan PCR testinin mevcut muadillerinden farklı olacağını söyleyen Proje Danışmanı Doç. Dr. Mutlu Boztepe, “Bizim geliştireceğimiz PCR cihazı yaygın muadillerinden farklı olarak küçük boyutu ve taşınabilir özelliği ile öne çıkıyor. Bu test, 2020 yılının ilk çeyreğinde dünya çapında en önemli sağlık gündemlerinden olan Covid-19 hastalığının tanısında sahada kullanılarak hızlı sonuç vermesi sayesinde karantina süresinin azaltılması ve hastalık yayılımının yavaşlatılmasında önemli katkı sağlayacak. Bunların yanı sıra düşük maliyetli ve

yerli bir çözüm olarak da kendini gösteriyor. Bu projede; Peltier termoelektrik eleman kullanan bir sıcaklık döngü sistemini, sürücü devrelerini, bunları mikrodenetleyici ile kontrol edecek altyapıyı ve kablolu ve kablosuz kullanıcı arayüzlerini akılcı ve hassas biçimde tasarlayacağız. Böylece zincirleme reaksiyonları sektörde kullanılan cihazlardan daha kısa sürede tamamlayan, düşük maliyetli, yerli ve taşınabilir bir prototip PCR cihazını geliştirilmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin