Uluslararası Göç Filmleri Festivali “artırılmış gerçeklik” teknolojisiyle açıldı

37
Ululararası

Tatil

Uluslararası Göç Filmleri Festivali “artırılmış gerçeklik” teknolojisiyle açıldı

Gaziantep’te yapılması planlanırken, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ertelenen Uluslararası Göç Filmleri Festivali “artırılmış gerçeklik” teknolojisi kullanılarak açıldı.

Sunuculuğunu oyuncular Fadik Sevin Atasoy ve Toprak Sergen’in yaptığı açılış gecesi; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un “sanal olarak” Gaziantep’teki tarihi Mecidiye Han’dan birlikte yaptıkları açılış konuşmasıyla başladı. Gecede festivale katılan Uluslararası Uzun Metraj, Unicef Uluslararası Kısa Film ve Aynı Gemi Kısa Film Yarışması jüri üyeleri ile yarışma filmleri de tanıtıldı. Suriye göçmeni bir aileden gelen Festivalin Onursal Başkanı Oscarlı oyuncu F. Murray Abraham’ın görüntülü videoyla festivale davet ettiği açılış töreninde ‘uzun metraj’ jürisinde yer alan ABD’li oyuncu Danny Glover’a ‘Onur Ödülü’, yıllardır mülteciler için yardım çalışmaları yürüten Gamze Özçelik’e ise ‘Sınırsız İyilik Ödülü’ verildi.

30 ülkeden 45 film katılıyor

Uluslararası Göç Filmleri Festivali’nin açılışında “Göçün Çığlığı” filmi gösterildi. Udi Ara Dinkjian, neyzen Bilgin Canaz, orkestra şefi Musa Göçmen ve Japon arp sanatçısı Tomoko Sato, “Suzan Suzi”; dünyanın dört bir yanından dijital olarak bir araya gelen 20’den fazla sanatçı ise “Gaziantep Yolunda” türküsünü söyledi. Uluslararası festivale 30 ülkeden 45 film katılıyor.

21 Haziran’da sona erecek

Festivalin uzun metraj kategorisinde; For Sama/Sama İçin (İngiltere, ABD / 2019), Midnight Traveler/Gece Yolcusu (Amerika, Katar, Kanada, İngiltere / 2019), Omar And Us/Omar ve Biz (Türkiye / 2019), Kızım Gibi Kokuyorsun/Scent Of My Daughter (Türkiye, Amerika, Fransa / 2019), Oskar&Lilli (Avusturya / 2020), Oğlum Gibi/Just Like My Son (İtalya, Hırvatistan, Belçika / 2018), Rafaël (Hollanda, Belçika, Hırvatistan / 2018) ve The Merger/Extra Time / Birleşme (Avustralya / 2018) filmleri yarışacak. 21 Haziran’da sona erecek festivali buradan takip edebilirsiniz.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin